Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 15 czerwca 2024 09:21
PRZECZYTAJ!
Reklama

Izabela Kloc: stworzyliśmy dobrą przestrzeń do debaty o sprawach Śląska, Polski, Europy i świata.

Podczas dziewiątej konferencji Śląski Ład prof. Andrzej Zybertowicz mówił o zagrożeniach, jakie niesie nieokiełznany rozwój technologii cyfrowych. To było jedno z najciekawszych wystąpień w dotychczasowym cyklu konferencji.
Izabela Kloc: stworzyliśmy dobrą przestrzeń do debaty o sprawach Śląska, Polski, Europy i świata.

- Każda z konferencji w ramach cyklu Śląski Ład jest o czymś ważnym. Staramy się trzymać rękę na pulsie europejskich i światowych wydarzeń, umieszczając w ich kontekście sprawy polskie i regionalne. Tak było i tym razem. Szanse oraz zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji to pytania o przyszłość cywilizacji - mówi Izabela Kloc, pomysłodawczyni konferencji. 

Swoje przesłanie do uczestników konferencji skierowali: Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz premier Mateusz Morawiecki. 

- Bardzo bym chciał, aby Polska wykorzystała szanse, jakie otwiera przed nami koncepcja Międzymorza i mówiąc językiem Friedmana, stała się nową Japonią czy nowymi Stanami Zjednoczonymi, ale ściągnąwszy nieco wodze fantazji, zadowoliłbym się i tym, aby Polacy w 2049 roku cieszyli się takim poziomem i taką jakością życia, jak obywatele najzamożniejszych państw europejskich - napisał wicepremier Jarosław Kaczyński.

- Nikt nie ma wątpliwości, że efektywna transformacja cyfrowa jest koniecznym warunkiem rozwoju firm i społeczeństwa, a co za tym idzie całej gospodarki zarówno tej narodowej, jak i światowej. Niestety zdobycze technologiczne mogą być narzędziem wykorzystywanym w złych celach, zaś Internet stać się może wizualnym polem wojny hybrydowej i przestrzenią dla cyberataków, co obecnie możemy obserwować dosyć często. Dlatego rozwój cyberbezpieczeństwa i pogłębianie zaufania obywateli do świata cyfrowego jest i pozostanie w kolejnych latach jedną z najistotniejszych w polityce wewnętrznej oraz międzynarodowej spraw - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Ogromne emocje wzbudziło wystąpienie prof. Andrzeja Zybertowicza, doradcy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, znanego socjologa i publicysty.

- Powstrzymywanie nieokiełznanego rozwoju technologii cyfrowej jest w naszym wspólnym interesie, w interesie wszystkich Europejczyków - przekonywał prof. Andrzej Zybertowicz.

Prezydencki doradca tłumaczył, że nie jest wrogiem technologii, ale obawia się bezkrytycznego entuzjazmu. Ocenił, iż rozwój sztucznej inteligencji powinien spowolnić, by dać czas na refleksję i zbudowanie mechanizmów zabezpieczających przed negatywnym skutkami technologii. To jednak nie będzie łatwe, bo wielkie korporacje nie zgodzą się na rozwiązania, które ograniczą ich zysk.

W konferencji wzięli również udział przedstawiciele rządu: Paweł Jabłoński - wiceminister Spraw Zagranicznych, Paweł Lewandowski - wiceminister Cyfryzacji i Piotr Pyzik - wiceminister Aktywów Państwowych. 

- Siła nie tylko ekonomiczna, ale także siła polityczna wielkich korporacji jest dzisiaj tak duża, że jeśli jakiekolwiek państwo czy organizacja, jak Unia Europejska, podejmie próbę walki z nimi poprzez wprowadzenie ograniczeń, kontroli, systemów nadzoru albo wręcz spowolnienia, to przecież oni będą się bronić - zauważył Paweł Jabłoński.

- Niektórzy chcieliby używać tej technologii do sprawdzenia, czy człowiek może dostać kredyt, czy mógłby być zatrudniony, czy on odpowiada - według algorytmów sztucznej inteligencji - obrazowi pracownika, którego szukamy - dodał wiceminister Paweł Lewandowski.

- My nie odchodzimy od naszych założeń i realizujemy zrównoważone prowadzenie przemysłu. Energetyka musi być polska, musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Przyszłość polskiego przemysłu to rozwój metalurgii, chemii, sektora IT. Mix energetyczny bez węgla w ciągu 25 lat jest niemożliwy. Za krótko by z tego wyjść. OZE i atom to jest przyszłość, ale żeby w kontakcie nie zabrakło prądu do naładowania smartfonu, to musi być nasz prąd, z naszych surowców produkowanych w naszym kraju - podsumował wiceminister Piotr Pyzik

W konferencji wziął udział również Mariusz Wielkopolan, prezes JSW Nowe Projekty.

- Dyskutując o przyszłości Europy nie zapominajmy, że unijna polityka klimatyczna zaczyna się tysiąc metrów pod ziemią, w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej. Bez tego surowca i jego pochodnych trudno sobie wyobrazić rozwój energetyki odnawialnej, z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi. Śląsk jest kluczowym regionem dla powodzenia europejskiej transformacji energetyczno-gospodarczej - powiedział prezes Mariusz Wielkopolan.

We wrześniu odbędzie się X, jubileuszowa edycja konferencji Śląski Ład. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama