Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 lipca 2024 11:47
PRZECZYTAJ!
Reklama

Mikołów - średnio, Orzesze - słabo, Łaziska Górne - źle

Na ten ranking czekali wszyscy - instytucje współpracujące z miastami i gminami, inwestorzy, a także sami samorządowcy. To najbardziej dokładna i skrupulatna analiza finansowa jednostek administracyjnych.
Mikołów - średnio, Orzesze - słabo, Łaziska Górne - źle

Tradycyjnie ranking przygotował Instytut Studiów Wschodnich, a do współpracy zostali zaproszeni wykładowcy wyższych uczelni, specjalizujący się w finansach publicznych. Metodologia tego opracowania jest dosyć skomplikowana. Warto wiedzieć, że w analizie wykorzystano zestaw siedmiu wskaźników oceny kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Są to: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem - bez poręczeń, relacja zobowiązań do dochodów ogółem oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

Za każdą z tych pozycji przyznawane są punkty, a ich suma daje wskaźnik, który jest jednostką porównawczą rankingu.

- Inwazja Rosji na Ukrainę, pandemia Covid-19, reformy podatkowe, inflacja i skokowy wzrost kosztów nośników energii - to najważniejsze wydarzenia, które wpłynęły na otoczenie polskich samorządów w ostatnich latach. Pomimo takich wyzwań to właśnie samorządy wykazały się elastycznością, przedsiębiorczością, kreatywnością i umiejętnością adaptacji w trakcie realizacji zadań na rzecz obywateli, gminy, powiatu, województwa i kraju - wyjaśnia Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego i pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów.

Wspomniana kreatywność jednym samorządom wyszła lepiej, a innym gorzej.

Przygotowano kilka rankingów, w zależności od wielkości i statusu administracyjnego. Łaziska Górne, Mikołów i Orzesze zostały sklasyfikowane w kategorii gmin miejskich. Jest ich w sumie 236. Wyłuskaliśmy z tego zestawienia miejscowości naszego regionu. Średnio wypadł Mikołów, który w innych zestawieniach uchodzi za jedno z najbogatszych miast na Śląsku. Słabo prezentuje się Orzesze. Natomiast Łaziska Górne znalazły się na końcu stawki.

W rankingu gmin wiejskich sklasyfikowano 1513 miejscowości.

Nasi reprezentanci wypadli średnio. Ornotowice znalazły się na 670 miejscu, a Wyry na 718 pozycji. W kolejnym wydaniu gazety przeanalizujemy pozycję rankingową powiatu mikołowskiego. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama