Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 21:03
PRZECZYTAJ!
Reklama

Kolej na Orzesze. Linia CPK to nowe możliwości rozwoju

Linia Kolei Dużych Prędkości, zaplanowana w województwie śląskim w ramach inwestycji CPK, to szansa na rozwój regionu. Według przeprowadzonych analiz, wybrany wariant inwestorski gwarantuje najmniej wyburzeń i zapewnia najlepsze warunki ochrony środowiska. To również pozytywny impuls dla Orzesza, które zyska dostęp do szybkiej kolei, zaplanowanej według preferencji mieszkańców i władz miasta.
Kolej na Orzesze. Linia CPK to nowe możliwości rozwoju

Nowa linia kolejowa Katowice – Ostrawa to przede wszystkim lepszy i szybszy transport ludzi i towarów. Umieszcza stolicę województwa śląskiego w transeuropejskiej sieci Kolei Dużych Prędkości, zapewniając połączenia z innymi metropoliami Europy środkowej i południowej, takimi jak Praga, Budapeszt, Wiedeń czy Bratysława. 

Inwestycja wzmocni pozycję metropolitalną Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, stymulując jego rozwój. W efekcie, oprócz niepodważalnego wpływu na gospodarkę, zniweluje wykluczenie komunikacyjne. Kolej obejmie swoim zasięgiem aż 3,6 mln mieszkańców regionu.

Szerokie konsultacje w Orzeszu

Wybór wariantu inwestorskiego dla odcinka Kolei Dużych Prędkości między Katowicami a Ostrawą poprzedzony był spotkaniami z mieszkańcami i samorządowcami wszystkich gmin, przez które przebiega. W sumie przedstawiciele CPK zorganizowali niemal 100 spotkań podczas których zebrali 7 tys. uwag i opinii. Wiele z nich udało się uwzględnić w projekcie.

Na etapie wybierania wariantu inwestorskiego ze strony niektórych samorządowców padały argumenty, że trasa przez dzielnicę Zawiść podzieli Orzesze na dwie części. Tymczasem linia CPK zostanie poprowadzona w sposób bezkolizyjny, nie zamknie ona ciągów drogowych oraz pieszych. 

Do apeli mieszkańców dostosowano się również w kontekście budowy stacji w centrum Orzesza. Jeden z wariantów zakładał takie rozwiązanie, ale był mocno krytykowany przez władze miasta i mieszkańców. W związku z tym z niego zrezygnowano. Dogodna komunikacja zostanie jednak zachowana, bo odległość od przystanku Palowice np. do sołectwa Zazdrość wynosi zaledwie około 1,5 km, a do Woszczyc 3 km. 

Atrakcyjny program wykupu nieruchomości. Czym jest KPDN?

Dla osób, których nieruchomości znajdą się na trasie przyszłych linii, spółka CPK na przełomie lat 2024/2025 uruchomi możliwość sprzedaży na preferencyjnych warunkach, czyli Kolejowy Program Dobrowolnych Nabyć. Oferty będą zawierać 120 proc. wartości rynkowej gruntów oraz 140 proc. wartości budynków. Inny możliwy sposób wyceny będzie to wartość odtworzeniowa nieruchomości bez uwzględnienia stopnia zużycia. To znaczy, że za przykładowy 100-metrowy dom z lat 60. właściciel dostaje tyle, co za nowy dom o tej samej wielkości.

Co więcej, w przepisach ustawy o CPK przewidziano możliwość wypłaty rekompensaty w związku ze spadkiem zdolności kredytowej zbywcy nieruchomości, a także ustanowienie renty z tytułu zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej. Bazową wartość nieruchomości na podstawie przepisów prawa ustalać będą zgodnie z prawem niezależni rzeczoznawcy majątkowi. To zawód zaufania publicznego, a każda taka osoba jest wpisana do krajowego rejestru rzeczoznawców.

O tym, jak atrakcyjny jest PDN świadczy sukces programu na obszarze przyszłego lotniska CPK pod Warszawą. Tam dobrowolną chęć sprzedaży swoich nieruchomości zgłosiło ponad 1250 mieszkańców posiadających ponad 3550 ha.

Kolejowy Program Dobrowolnych Nabyć na Śląsku ma ruszyć na przełomie 2024 i 2025 r. Ale prace budowlane na tym odcinku inwestycji rozpoczną się dopiero ok. 2029 roku. To znaczy, że dana osoba będzie mogła sprzedać swoją nieruchomość w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć i jeszcze długo z niej korzystać, chociaż otrzyma już pieniądze. Do czasu rozpoczęcia prac budowlanych budynki mogą być bowiem użytkowane tak jak dotychczas, a rolnicy mogą dalej czerpać korzyści z uprawy.

 

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama