Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 22:30
PRZECZYTAJ!
Reklama

Dotknij księżyca i nie przegap Perseidów

Dziś – 1 sierpnia dokładnie o 19:52, nastąpi pełnia Księżyca, który będzie bardzo blisko Ziemi. Natomiast 11 sierpnia Śląski Ogród Botaniczny zaprasza na wspólne oglądanie Perseidów.
Dotknij księżyca i nie przegap Perseidów

Noc Perseidów zaczyna się o godz. 21.00 - Ogród Żółty ul. Sosnowa 5 – trawnik przed budynkiem. Organizatorzy podpowiadają, że należy przynieść ze sobą koce, leżaki, krzesełka, śpiwory, przekąski. Prowadzący Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium – Śląski Park Nauki i autor fanpage’u Dotknij nieba.

A dzisiaj „niebieski Księżyc”

Będzie to niezwykła pełnia, więc nie wypada jej przegapić – zachęca do patrzenia w niebo, Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium – Śląski Park Nauki i autor fanpage’u Dotknij nieba. - Księżyc podczas pełni znajdzie się wybitnie blisko Ziemi, bo zaledwie 358 549 km, dla porównania, w największej odległości Księżyc znajduje się ponad 405 tysięcy kilometrów od nas. Orbita naszego naturalnego satelity nie jest okręgiem, a elipsą, dlatego każda pełnia wypada w innej odległości. Ta będzie wyjątkowo bliska, przez co Księżyc na niebie będzie większy niż zwykle. Biorąc pod uwagę, że mamy lato, zaś w pełni Księżyc jest po przeciwnej stronie nieba niż Słońce to będziemy go szukali tam, gdzie Słońce bywa zimą, czyli całkiem nisko nad horyzontem – dodaje Jabłeka.

Taki pełny wschodzący Księżyc nie unoszący się zbyt wysoko może nam się dodatkowo wydawać ogromny, jest to jednak tylko kwestia złudzenia, spowodowanego obserwacjami blisko horyzontu, gdzie mamy kontekst obserwacji, szczegóły panoramy, przez co nasz mózg „widzi” Księżyc znacznie większy niż w rzeczywistości. Z tą pełnią wiąże się także jeszcze jedna szczególna sprawa. Jest ona jedną z dwóch następujących po sobie pełni, która zdarza się w tym samym miesiącu, mówi się, że jest to tak zwany niebieski Księżyc (z ang. Blue Moon). Istnieje nawet angielski związek frazeologiczny „once in a blue moon”, czyli tak rzadko jak dwie pełnie w jednym miesiącu. Biorąc pod uwagę, że czas od pełni do pełni to ponad 29,5 dnia, żeby pełnia się powtórzyła musi ona nastąpić w pierwszych dobach miesiąca i tak też teraz się stanie. Mamy więc niebieski super Księżyc, należy szukać go wyłaniającego się zza horyzontu, tu po zachodzie Słońca, po przeciwnej stronie nieba niż miejsce, gdzie schowało się Słońce. Nie przegapcie! Na zdjęciu Księżyc dobę przed super pełnią, mimo chmur i niezbyt wysokiego położenia udał się go uwiecznić, oby kolejnego dnia pogoda też dopisała.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama