Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 25 maja 2024 16:09
PRZECZYTAJ!
Reklama

Nasza kasa

W ogólnopolskim rankingu zamożności samorządów za 2022 rok naszym gminom powiodło się różnie. Jednym lepiej, innym gorzej. Mikołów jest najbogatszym miastem powiatowym na Śląsku, a Ornontowice czwartą pod względem zamożności wsią w naszym regionie.
Nasza kasa

Pismo samorządowe „Wspólnota” opublikowało ogólnopolski ranking, w którym pod uwagę wzięto dochody własne (udział w podatkach PiT, CIT, opłaty, sprzedaż majątku), subwencje rządowe oraz dotacje unijne. Miarą zestawienia są dochody w złotówkach na statystycznego mieszkańca. Ranking podzielono na kilka grup. Na 314 powiatów w Polsce, pierwszy z województwa śląskiego - lubliniecki uplasował się dopiero na 80 miejscu. Większość okupuje drugą i trzecią setkę.

W tym gronie znalazł się powiat mikołowski na 244 miejscu, który zaliczył spadek w stosunku do ubiegłego roku (206). 

W regionalnej rywalizacji wypadamy średnio. W zestawieniu jest 17 powiatów z województwa śląskiego. Gdyby stworzyć dla nich odrębną klasyfikację nasz uplasowałby się na ósmym miejscu.

Mikołów zakwalifikowano do miast powiatowych.

W Polsce jest ich 267. W stosunku do ubiegłego roku Mikołów spadł z 8 na 11 miejsce, ale i tak jest najbogatszym miastem powiatowym w województwie śląskim (5418 zł).

Łaziska Górne i Orzesze zaszufladkowano do „miasteczek”, których jest w Polsce 631.

Czołówkę okupują miejscowości z województw pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Pierwszy z naszego regionu jest Sławków na 42 miejscu. Z 87 pozycji w 2022 roku na 144 obecnie spadły Łaziska Górne z dochodem per capita 4809 zł. Orzesze zameldowało się na dosyć odległym, 539 miejscu (3902 zł) i jest to duży spadek w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia (291). 

Największą grupę w rankingu, liczącą ponad półtora tysiąca pozycji, stanowią gminy wiejskie. 

Na bardzo dobrym, 49 miejscu znalazły się Ornontowice (6481 zł).

Jest to pierwsza piątka wśród śląskich gmin wiejskich i awans z 94 miejsca w ubiegłym roku. Nieco gorzej, ale też dobrze wypadły Wyry - 284 miejsce i 5033 zł, choć jest to spadek w stosunku do poprzedniego rankingu (182). 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama