Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 9 grudnia 2023 05:38
PRZECZYTAJ!
Reklama

Podrzucanie śmieci jest karalne

Podrzucanie odpadów na osiedlowe śmietniki staje się zjawiskiem nagminnym. Policjanci mikołowskiej komendy przypominają, że takie zachowania mogą zostać zakwalifikowane jako wyłudzenie płatnej usługi albo zaśmiecanie - jeżeli śmieci znajdują się poza kontenerem. Pierwsze ze wskazanych wykroczeń podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny 20 zł do 5000 zł.
Podrzucanie śmieci jest karalne

Podrzucanie odpadów (głównie tzw. poremontowych, budowlanych, opon) do kontenerów przeznaczonych dla mieszkańców danego osiedla/bloku/budynku stało się w ostatnim czasie sporym problemem. Policjanci przypominają, że punkty gromadzenia śmieci są jedynie dla tych, którzy wnoszą opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie danej spółdzielni. Osoba, która narusza te zasady, może zostać potraktowana jako sprawca wykroczenia z art.121§2 kodeksu wykroczeń lub art.145 kodeksu wykroczeń - jeżeli odpady zostaną wyrzucone poza kontenerem. W przypadku pierwszego z czynów (wyłudzenie usługi) ustawodawca przewiduje karę aresztu: w granicach od 5 do 30 dni, ograniczenia wolności:w wysokości 1 miesiąca albo grzywny: 20 do 5000 złotych.

Jeżeli ktoś jest świadkiem tego rodzaju sytuacji, proszony jest o natychmiastowy kontakt pod numerem alarmowym 112. Państwa reakcja pozwoli na efektywniejsze działania mundurowych, przyczyni się do poprawy estetyki miejsc gromadzenia odpadów, a także pozwoli w przyszłości unikać kosztów związanych z uprzątaniem terenu oraz zagospodarowaniem tych odpadów z opłat ponoszonych przez mieszkańców.

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama