Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 23 lutego 2024 03:42
PRZECZYTAJ!
Reklama

Siła kobiet po mikołowsku

Wraz z odzyskaniem niepodległości Polska jako jedno z pierwszych państw na świecie przyznała kobietom pełne prawa wyborcze. Niby wszyscy o tym wiedzą, ale tylko panie z powiatu mikołowskiego postanowiły upamiętnić to wydarzenie w należyty sposób. Będzie skwer dedykowany kobietom, a w planach jest też „Szlak kobiet powiatu mikołowskiego”.
Siła kobiet po mikołowsku

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej Mikołowa, przyjęto uchwałę o nadaniu nazwy "Skwer Praw Kobiet" terenowi przed Białym Domkiem przy ul. Karola Miarki 15. To hołd dla wszystkich kobiet, które przyczyniły się do kształtowania współczesnej historii Polski, od odzyskania niepodległości po dzisiejsze czasy. Dokładnie 28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej, otwierając drogę dla pełnych praw wyborczych dla kobiet.  Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które zdecydowały się na taki krok.  W setną rocznicę tego przełomowego wydarzenia, Sejm RP ustanowił 2018 Rokiem Praw Kobiet. Natomiast w ubiegłym roku, 105-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych  w niezwykły sposób postanowiła uczcić grupa aktywnych pań z powiatu mikołowskiego. Jedną z pomysłodawczyń akcji jest Katarzyna Syryjczyk-Słomska, przewodnicząca Rady Miejskiej Mikołowa, pierwsza kobieta na tym stanowisku.

-  Ponad wiek temu  kobiety w Polsce jako jedne z pierwszych na świecie uzyskały pełnię praw wyborczych i dzisiaj  z nich korzystamy. Frekwencja wyborcza w tegorocznych wyborach parlamentarnych jest tego najlepszym przykładem. Prawie 74 % kobiet poszło do urn wyborczych w pięciu gminach powiat mikołowskiego. Jesteśmy, działamy, współdecydujemy! – mówi Katarzyna Syryjczyk-Słomska

Warto dodać, że  10 spośród 21 mikołowskich  radnych to panie.

Imię dla skweru przed Białym Domkiem to element szerszego projektu "Szlak Kobiet Powiatu Mikołowskiego".  Zakłada on aktywne odkrywanie historii kobiet związanych z gminami powiatu mikołowskiego, podkreślając ich rolę w budowaniu lokalnej tożsamości. Projekt realizowany jest we współpracy z powiatem i wszystkimi pięcioma gminami.

Warto też podkreślić, że jest to projekt apolityczny, realizowany ponad partyjnymi podziałami. Poparcia udzieliła mu, m.in. Izabela Kloc, pierwsza i jak na razie jedyna kobieta z powiatu mikołowskiego, która zrobiła karierę na polskich i europejskich salonach politycznych. Zasiadała w Senacie, Sejmie, a teraz w Parlamencie Europejskim.    


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama