Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 23 lutego 2024 05:57
PRZECZYTAJ!
Reklama

Już za życia był legendą śląskiego sportu samochodowego

W wieku 82 lat odszedł Henryk Mandera, Mikołowianin, kierowca wyścigowy i rajdowy. 25-krotny mistrz i 23-krotny wicemistrz Polski w rajdach i wyścigach samochodowych.
Już za życia był legendą śląskiego sportu samochodowego

Prezes, zarządca, członek wielu klubów i organizacji, odznaczony licznymi nagrodami i odznaczeniami. Prawy człowiek, który na zawsze zostanie w naszej pamięci. Był wiceprezesem Automobilklubu Śląskiego. Zdobył odznaczenia Mistrza Sportu (1974), Zasłużonego Mistrza Sportu (1976) oraz wielu innych.

Był przedsiębiorcą, radnym miasta Mikołów, w którym mieszkał całe życie.

Za młodu, startował w wyścigach kolarskich, w których osiągał liczne sukcesy. Z zawodu był mechanikiem samochodowym. Karierę zawodniczą rozpoczął w 1965 roku, kiedy to Wartburgiem 312 uczestniczył w jednodniówce Automobilklubu Śląskiego którą wygrał. Te triumfalne wydarzenie,  zapoczątkowało fale zwycięstw, udowadniając prawidłowy wybór swojej karty życiowej na motoryzacje. Początkowo był kierowcą rajdowym. W 1966 roku zadebiutował w Rajdzie Polski.

Pod koniec lat 70. zrezygnował z rajdów na rzecz wyścigów samochodowych, chociaż debiut w wyścigach przypadł na Toruń 1971. W swojej karierze startował reprezentując Automobilklub Wielkopolski w latach 1989-1997. Od 1980 roku ścigał się samochodami, takimi jak Polski Fiat 125p, Zastava 1300, Łada 1300, Wartburg 353. Od 1990 roku jeździł Suzuki Swiftem, Renault Megane oraz Toyotą Carina.

Ponad 40 lat prowadził warsztat samochodowy w Mikołowie, wyszkolił 39 uczniów na czeladników w zawodzie. 

Całe życie wiązał ze sportem, 37 lat brał czynny udział w rajdach i wyścigach samochodowych. W samym sporcie samochodowym zdobył ponad 200 pucharów i medali. Prowadząc swoje auta, przygotowane swoimi rękami w swoim warsztacie. Wygrał rajd z ekipą fabryczną. Ujęty między innymi w książkach i publikacjach o tematyce motoryzacyjnej. Ogłoszony za życia legendą sportu samochodowego Automobilklubu Śląskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama