Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 lipca 2024 10:11
PRZECZYTAJ!
Reklama

Mikołów w każdym z Nas

Trzy ugrupowania ze wspólną wizją rozwoju Mikołowa przed wyborami samorządowymi. Rozmowa z liderami tego projektu: Katarzyną Syryjczyk-Słomską i Mateuszem Handlem
Mikołów w każdym z Nas

- Jesteście znani jako liderzy Obywatelskiego Komitetu Samorządowego, ugrupowania które uchodzi za najsilniejsze na powiatowym „rynku” politycznym. Zmieniacie formułę OKS?

Katarzyna Syryjczyk-Słomska, Przewodnicząca Rady Miejskiej Mikołowa: Nie zmieniamy, ale rozszerzamy i umacniamy. Wielu mikołowian i mikołowianek chce swoją aktywność realizować w samorządzie. Przez ostatnie lata OKS przyciągnął fantastyczne osoby i mamy dla nich nową, lepszą ofertę. Kandydaci związani z nami przez ostatnie pięć lat pojawią się na listach trzech komitetów wyborczych: Łączy Nas Mikołów (do rady miejskiej), OKS (do rady miejskiej i rady powiatu) oraz Forum Samorządowego (do rady powiatu). Wkrótce kampania ruszy na dobre - będziemy się spotykać z mieszkańcami i przedstawiać szczegółowe plany dla Mikołowa i powiatu mikołowskiego.

- Czy w tak dużej i zróżnicowanej grupie łatwo się współpracuje i osiąga wspólne cele?

Mateusz Handel, Zastępca Burmistrza Mikołowa: Tak - jeżeli ludzie podzielają tę samą wizję rozwoju miasta. Mamy to szczęście, że nasze działania spotkały się z pozytywnym odbiorem. Jesteśmy grupą osób o różnych poglądach i różnej wrażliwości. Naszym głównym celem jest kontynuacja atrakcyjnej i wiarygodnej wizji naszego miasta, z dala od populizmu i jałowych kłótni. Jesteśmy sprawdzoną ekipą ludzi, którzy kochają Mikołów i chcą działać na rzecz mieszkańców i właśnie to sprawia, że współpracuje nam się bardzo dobrze. Komitety wyborcze, ich nazwy i logo nie są tak istotne jak ludzie, którzy z nich kandydują. O sile środowiska decydują wartościowi kandydaci, ich aktywność, poświęcenie, wizja miasta. Takich ludzi wyborcy chcą obdarzyć zaufaniem i im powierzyć swoje sprawy. Nie ma znaczenia czy znajdą te nazwiska przy wyborach na liście OKS, Łączy Nas Mikołów czy Forum. Dostając kartę do głosowania szukamy znanych nam nazwisk, ludzi, których darzymy zaufaniem i sympatią. Takich osób będzie bardzo dużo na wszystkich trzech listach związanych z nami.

- Mikołów we wszystkich rankingach opisujących kondycję samorządów znajduje się w śląskiej i ogólnopolskiej czołówce. Co - jako samorządowcy z OKS - uznajecie za swój największy sukces?

MH: Naturalną odpowiedzią na to pytanie byłoby wymienienie jak wiele zrealizowaliśmy inwestycji potrzebnych dla mieszkańców w zakresie środowiska, infrastruktury, oświaty, transportu publicznego czy szeroko pojętej ekologii i estetyki przestrzeni publicznej. Jednak ja odpowiem inaczej. Za swój największy sukces uznaję to, że Mikołów można nazwać miastem społecznej aktywności. To, że mieszkańcy chcą działać razem z władzami miasta i radnymi, że w Mikołowie nie ma politycznych sporów i podejmowane są rozsądne, wyważone decyzje. To wszystko sprzyja rozwojowi i - rozmawiając z prezydentami i burmistrzami polskich miast - jest w Polsce bardzo rzadkie. To jest nasz sukces, że Mikołów poprzez inwestycje i społeczne inicjatywy jest miastem, w którym się dobrze żyje. Nie udałoby się tego osiągnąć bez aktywnego udziału mieszkańców.

KSS: Dla mnie również priorytetem jest społeczeństwo obywatelskie. Bardzo ważne jest włączanie mieszkańców, społeczników, aktywistów w podejmowanie najważniejszych decyzji dotyczących naszego miasta. To oni wiedzą najlepiej, co trzeba w mieście poprawić, a naszą rolą jest ich słuchać i rozmawiać. Dzięki takiej wizji zarządzania Mikołów już teraz jest tak aktywnym miastem i dzieje się tu tyle wartościowych rzeczy jak akcje charytatywne, społeczne, ekologiczne, sportowe - chcemy żeby Mikołów łączył i to już teraz się dzieje.

- Jakie nazwiska znajdziemy na listach OKS-u, Łączy Nas Mikołów i Forum Samorządowego?

MH: Niestety w tej chwili nie możemy jeszcze podać konkretnych nazwisk. To dopiero będzie możliwe po rejestracji kandydatów w komisji wyborczej, ale już teraz mogę zapewnić, że będą to ludzie, których każdy zna ze swojego najbliższego otoczenia, bądź z ogólnomiejskiej aktywności. Chcemy reprezentować całe społeczeństwo, stąd na naszych listach będą zarówno młodzi ludzie, osoby w średnim wieku i seniorzy. Stawiamy na różnorodność także w odniesieniu do działalności, zainteresowań, a nawet poglądów. Nie zabraknie przedsiębiorców, ludzi związanych z organizacjami pozarządowymi, sportem czy kulturą. Tak jak zróżnicowane jest społeczeństwo naszego miasta, tak samo będą zróżnicowane nazwiska, które pojawią się na listach OKS, Łączy Nas Mikołów i Forum Samorządowego. Jednak mimo różnic, wszyscy mamy wspólny mianownik - Mikołów jest w każdym z nas.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama