Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 lipca 2024 10:40
PRZECZYTAJ!
Reklama

Rekordowa kadencja

Rozmowa z wicestarostą Tadeuszem Marszolikiem
Rekordowa kadencja

- Mijająca kadencja samorządowa jest rekordowa nie tylko dlatego, że trwa o rok dłużej, ale również ze względu na rozmach inwestycyjny. Pełniąc funkcję wicestarosty odpowiada Pan, m.in. za inwestycje. Co udało się zrealizować powiatowi w ciągu tych mijających pięciu lat?

- Największą i niewątpliwie najtrudniejszą inwestycją jest budowa siedziby Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Mikołowie przy ul. Żwirki i Wigury. Obecnie na zajęcia pozaszkolne do OPP uczęszcza ponad 1000 dzieci i młodzieży, a placówka ta nie ma własnej siedziby. Prace projektowe rozpoczęły się w sierpniu 2021 roku, zakończenie prac budowlanych ma nastąpić w połowie 2025 roku. Koszt budowy OPP to około 28 mln zł, z tego 16 mln 150 tys. złpozyskaliśmy z Rządowego Funduszu Polski Ład, 2,5 mln zł dokłada miasto Mikołów, a resztę Powiat Mikołowski. Miasto przekazało również pod budowę działkę.

- To niewątpliwie sztandarowa inwestycja powiatowa, ale najwięcej dzieje się na drogach w powiecie mikołowskim.

- Tak się składa, że niemal równocześnie rozpoczęły się dwie ogromne jak na nasze lokalne warunki inwestycje na drogach wojewódzkich, to jest przebudowa, a właściwie rozbudowa DW 928 Mikołów - Kobiór oraz DW 925 Ruda Śląska - Rybnik, które złapały nasz powiat, a właściwie naszych mieszkańców w prawdziwe kleszcze, powodując duże utrudnienia w ruchu. Jest to niestety nieuniknione, zaś efekt końcowy, który nastąpi w 2026 roku będzie imponujący i od dawna przez wszystkich oczekiwany. Ale na drogach powiatowych  w tej kadencji również dużo się działo i nadal się dzieje. Największą wieloletnią inwestycją drogową jest przebudowa ciągu drogowego ul. Rybnicka w Gostyni - 
ul. Tyska w Orzeszu. Łączny koszt przebudowy trzech odcinków w latach 2022-2025 wyniesie ok. 20 mln złotych, w tym dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład ponad 16 mln złotych. Trwa rozpoczęta w 2021 roku przebudowa całej ul. Pszczyńskiej w Mikołowie, która zakończy się na przełomie października i listopada 2024 roku - łączny koszt prac wyniesie prawie 11 mln zł, dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) wynosi niecałe 3 mln 800 tys. zł, pozostałe koszty ponoszą powiat i miasto. W roku 2022 przebudowana została w Mikołowie ul. Konstytucji 3 Maja. Koszt wyniósł 3,1 mln zł i była to wspólna inwestycja powiatu i miasta. W Łaziskach Górnych w roku 2021 zmodernizowana została  ul. Chopina za kwotę 920 tys. zł, W Orzeszu w latach 2019-2021 wykonana została przebudowa  ul. Żorskiej za kwotę 11 mln 870 tys. zł, w tym 6,3 mln z RFRD oraz ul. B. Chrobrego w roku 2023 za 5,5 mln zł (4,75 mln zł z Polskiego Ładu). Chcę w tym miejscu podkreślić bardzo dobrą współpracę powiatu z wszystkimi naszymi gminami, wspólnie ustalamy zakres prac na największych inwestycjach drogowych, następnie staramy się o środki zewnętrzne, a po ich uzyskaniu solidarnie finansujemy udział własny samorządu w danym zadaniu. Przykładem takiej dobrej współpracy jest też wspólne zadanie „Remont wybranych odcinków dróg powiatowych na terenie Powiatu Mikołowskiego”, którego wartość wynosi łącznie 4,5 mln, w tym 50% pokrywa RFRD, a pozostałe 50% to środki gmin i powiatu. W ramach tego zadania wyremontowane zostaną w 2024 roku fragmenty dróg:  ul. Zbożowa w Wyrach, ul. Sikorskiego, Wyrska, Nowa i Wyzwolenia w Łaziskach, ul. Długosza i Bukowina w Orzeszu, ul. Grudniowa, Lipcowa i Podleska  w Mikołowie oraz ul. Zwycięstwa w Ornontowicach.

- Jakie działania są podejmowane, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach powiatowych?

- Wszystkie wcześniej wymienione inwestycje drogowe i remonty poprawiają bezpieczeństwo użytkowników dróg, pojawiają się nowe chodniki, sygnalizacje świetlne, drogi rowerowe lub ciągi pieszo - jezdne, lepiej oznakowane przejścia dla pieszych. Podam tylko kilka przykładów takich działań. W Orzeszu powstał ciąg pieszo-jezdny wzdłuż ul. Pisarka, poprawiono bezpieczeństwo pieszych na ul. Szkolnej oraz ul. Bukowina. W Łaziskach Górnych przebudowane zostało skrzyżowanie ul. Ogrodowej z ul. Jana Pawła II, gdzie zabudowana została sygnalizacja świetlna, sygnalizacja świetlna pojawiła się również na skrzyżowaniu ul. Mikołowskiej z ul. Pawła - Wyry. Zamontowano aktywne tablice pomiaru prędkości na ul. Rybnickiej i Pszczyńskiej w Mikołowie oraz na ul. Głównej w Wyrach. W budżecie powiatu na 2024 rok zaplanowano 2 mln zł na budowę chodnika przy ul. Mokierskiej w Mikołowie, z tego dofinansowanie z Polskiego Ładu wynosi aż 1 mln 960 tys. zł oraz ponad 1 mln na budowę ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Lipcowej, z czego 50% to środki z RFRD. Przebudowanych zostanie też sześć przejść dla pieszych: dwa na ul. Św. Barbary, na ul. Mikołowskiej i ul. Sikorskiego w Łaziskach, na ul. Fabrycznej w Mikołowie oraz ul. Św. Wawrzyńca w Orzeszu w rejonie kościoła. W tych miejscach przewiduje się m.in. zabudowanie lamp hybrydowych solarno-wiatrowych i montaż aktywnego oznakowania przejść dla pieszych Koszt całego zadania wynosi 338 tys. zł, a dofinansowanie z RFRD - 270 tys. zł. Na drogach dużo się dzieje, ale potrzeby inwestycyjne i remontowe są wciąż ogromne, mamy w końcu 152 km dróg powiatowych.

- Jednak ta inwestycyjna ofensywa nie kończy się na drogach. Co poza nimi się działo, bądź się dzieje?

- Kolejne przedsięwzięcia to chociażby sfinansowanie wkładu własnego dla dwóch projektów unijnych dotyczących termomodernizacji Szpitala Powiatowego w Mikołowie przy ul. Waryńskiego 2 oraz Poradni Lekarza Rodzinnego - Filia nr 2 w Mikołowie - Mokrem oraz drugiego dotyczącego e-usług. W sumie jest to ponad 2 mln złotych.W grudniu 2023 roku ukończono montaż instalacji fotowoltaicznej w dwóch naszych obiektach tj. w Domu Pomocy Społecznej oraz Domu Dziecka w Orzeszu. Posiadamy projekt instalacji fotowoltaicznych dla pięciu naszych szkół ponadpodstawowych. Na realizację tego zadania powiat złożył wniosek, aplikując o pieniądze unijne w kwocie ponad miliona złotych. Kolejny projekt dotyczy trzech naszych zespołów szkół zawodowych i polega na modernizacji pracowni praktycznej nauki zawodu wraz z zakupem wyposażenia i sprzętu. Wysokość środków unijnych, o które się staramy, to 6,6 mln zł i są duże szanse na zdobycie tych funduszy. W bliżej nieokreślonej przyszłości czeka nas przeprowadzka Powiatowego Urzędu Pracy i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z ul. Chopina w Łaziskach Górnych oraz Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej do nowego budynku przy ul. Towarowej w Mikołowie. Obiekt wymaga jednak modernizacji i przystosowania do potrzeb naszych służb społecznych. Przed nami także zakończenie budowy Centrum Rehabilitacji przy ul. Leszczynowej w Wyrach. Na jedno i drugie zadanie potrzebne będą jednak bardzo duże środki zewnętrzne, liczymy na fundusze unijne, o które powiat będzie się starał. Podsumowując jednym zdaniem, wartość inwestycji powiatowych w latach 2019 - 2024 wynosi ponad 100 mln złotych, w tym inwestycji drogowych ponad 60 mln złotych. Ta kadencja jest rzeczywiście rekordowa.

- Dziękuję za rozmowę 

Rozmawiał: Jan Ostoja


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama