Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 25 maja 2024 16:59
PRZECZYTAJ!
Reklama

Po Wielkanocy żywność zdrożeje? Tak, jeśli rząd nic nie zrobi

Czy od 1 kwietnia – i nie jest to primaaprilisowy żart – żywność gwałtownie zdrożeje? Jeżeli rząd nie przedłuży zerowej stawki na nią, to dostaniemy po kieszeni. Już bez żartu.
Po Wielkanocy żywność zdrożeje? Tak, jeśli rząd nic nie zrobi

Autor: iStock

Żywność, w tym produkty, które stanowią codzienną dietę Polaków, zdrożeje na prima aprilis. Bo zerowa stawka na nią – wyjaśnijmy – obowiązuje tylko do Wielkanocy, czyli 31 marca.

Jak to się przełoży na ceny w sklepach?

Na przykład schab – jak policzył „Fakt” – może zdrożeć o złotówkę, kostka masła o 30 groszy. 

Choć różnice nie przygniatają skalą, to jednak – podkreśla dziennik – ból w tym, że zdrożeją produkty, które kupujemy prawie codziennie lub często. 

Na tej liście są m.in. pieczywo, jaja i nabiał, warzywa, ryby, mięso i wędliny. A to już odczuje większość Polaków. Najbardziej – ci najniżej uposażeni. 

Jak na tę sytuację zareaguje rząd?

Andrzej Domański, minister finansów, w rozmowie z TVP zapowiedział, że decyzja w sprawie zerowej stawki VAT na żywność zapadnie w tym tygodniu. 

– Widzimy, że ceny żywności na rynkach światowych spadają, to z jednej strony. Z drugiej strony wiemy, że wciąż dla wielu gospodarstw domowych koszt żywności stanowi istotny udział w koszyku kupowanych dóbr– cytuje „Fakt”.

Jeśli zerowa stawka na żywność zostanie przedłużona, to rząd będzie musiał znaleźć na to w budżecie 9 mld zł. Bo tyle to będzie kosztowało. 

Na razie w tegorocznym w budżecie nie ma na to potrzebnych pieniędzy.

To już 2 lata

Przypomnijmy. Do końca stycznia 2022 roku żywność była objęta 5-procentiową stawką VAT. Szybko rosnąca inflacja (w lutym ubiegłego roku wynosiła ona aż 18,4 proc.) spowodowała, że od lutego 2022 został wprowadzony zerowy VAT na podstawowe artykuły spożywcze

Dotychczas była ona kilka razy wydłużana. Czy tak samo będzie tym razem?

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama