Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 25 maja 2024 15:58
PRZECZYTAJ!
Reklama

Wielka płyta wciąż kusi Polaków. I to mimo wysokich cen za mieszkania

Kiedyś kojarzone z niską jakością i przestarzałą infrastrukturą, dziś nadal cieszą się zainteresowaniem Polaków. Mieszkania w blokach z wielkiej płyty nie tracą na popularności.
Wielka płyta wciąż kusi Polaków. I to mimo wysokich cen za mieszkania

Autor: Canva

Dzięki programom termomodernizacji i renowacji te mieszkania zapewniają coraz wyższy standard. Około jedna trzecia Polaków mieszka właśnie w takich blokach. 

Stare bloki kuszą kupujących

Możliwość posiadania mieszkania czteropokojowego wykończonego w stylu premium, z nowoczesnym wnętrzem, bliskością udogodnień miejskich i terenów zielonych przyciąga. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na topowe wykończenie własnego lokum.

Wielu z kupujących skupia się na rynku wtórnym, szczególnie na mieszkaniach z lat 70. i 80., w nadziei na to, że zapłacą mniej. Bardzo często nie mamy wyjścia i po prostu musimy zaakceptować nierówności ścian, nieprzemyślaną aranżację przestrzeni i ponury klimat dawnych blokowisk. 

Choć mieszkania w peerelowskich blokach wcale nie są tanie, jak mogłoby się wydawać ze względu na ich standard. Głównie z powodu dobrej lokalizacji. 

Ceny za metr w blokach z wielkiej płyty, szczególnie w Warszawie, niekiedy przekraczają 15 tys. zł. To ogromne sumy, ale niejednokrotnie i tak niższe niż za mkw. mieszkania z rynku pierwotnego. 

Mniej ogłoszeń

Mimo wszystko, jak wynika z danych serwisu Otodom, zainteresowanie mieszkaniami z wielkiej płyty wzrosło o 39 proc. w styczniu i lutym 2024 roku. Najwięcej ofert dotyczy województw: mazowieckiego, dolnośląskiego i śląskiego. 

Mimo to ogólnie liczba ogłoszeń nieruchomości na sprzedaż w blokach wielkopłytowych, szczególnie na Mazowszu, spadła. Tutaj jeszcze w lipcu 2023 było ponad 1700 ofert mieszkań na sprzedaż, a w styczniu bieżącego roku już tylko nieco ponad 1300. To świadczy o rosnącym zainteresowaniu tego typu nieruchomościami.

Tu jest najdrożej, a tu najtaniej

Z analiz Otodom wynika, że najwyższe ceny za mieszkania w blokach wielkopłytowych są w Warszawie, a najbardziej dynamicznie (o 36 proc.) ceny wzrosły w Krakowie, gdzie średnia cena za mkw. przekracza 14 tys. zł. I chociaż to bardzo dużo, to i tak o ok. 6 proc. mniej niż wynosi średnia cena za mkw. mieszkania na rynku pierwotnym w tym mieście.

Podobne wzrosty cen odnotowano we Wrocławiu i Poznaniu, natomiast najtaniej mieszkania można kupić w Łodzi i Katowicach. Tu zapłacimy ok. 8 tys. zł za mkw. 

Szacuje się, że w Polsce mamy ok. 60 tys. bloków zbudowanych w technologii wielkopłytowej, w których mieści się ok. 4 mln mieszkań.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama