Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 25 maja 2024 17:24
PRZECZYTAJ!
Reklama

Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Za i przeciw

Ten temat wraca co roku przed Wielkanocą. Gotowy projekt ustawy czeka w sejmowej zamrażarce. Ale pojawiają się także inne pomysły na wydłużenie kalendarza dni wolnych.
Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Za i przeciw

Autor: iStock

Projekt złożyli – przypomnijmy – posłowie PSL. Znalazł się w nim także zapis dotyczący wolnej Wigilii. Projekt trafił do Sejmu w 2018 roku.

Inni mają to już od dawna

– To bardzo dobry pomysł, tym bardziej że w wielu firmach już teraz te dni są zwyczajowo dniami wolnymi od pracy lub dniami ze skróconym czasem świadczenia pracy ocenił w rozmowie z „Faktem” Paweł Galec z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. 

I dodał, że nie jest to żadna nowość, bo Wielki Piątek jest już dniem wolnym od pracy m.in. w Niemczech, Portugali, Słowacji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Dani, Estonii, Finlandii, Hiszpanii czy Holandii.

Trzy kolejne dni wolne w kalendarzu

Teraz w polskim kalendarzu jest 13 dni ustawowo wolnych od pracy. W ubiegłym roku – oprócz projektu PSL-u – pojawił się kolejny pomysł, żeby do zestawu dni wolnych od pracy dołożyć 3 kolejne dni.

Petycja w tej sprawie, której autorem jest – jak podał „Fakt” – obywatel proszący o anonimowość, trafiła wtedy na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Bo to on – dodajmy – podejmuje decyzje w tej sprawie.

Wigilia, Wielki Czwartek i Wielki Piątek

Dniem wolnym od pracy – według niego – powinna być Wigilia, czyli 24 grudnia. Powód? „Charakter rodzinny i integracyjny tego dnia oraz czasochłonność przygotowania i uczestnictwa w tej uroczystości”. 

Kolejne 2 dni wolne miałyby przypadać w Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Powód? „Z uwagi na długotrwałe uczestnictwo w adoracji Krzyża i podczas Drogi Krzyżowej w Piątek oraz trzy Msze Czwartkowe, w czasie których udział jest niemożliwy do pogodzenia z obowiązkami zawodowymi”.

Jego zdaniem, „dni wolne od pracy w czasie Triduum Paschalnego przyczynią się do refleksji nad sensem życia, nie tylko przez wyznawców religii katolickiej, czy szerszej chrześcijańskiej, ale wszystkich obywateli w kraju”.  

Mamy 26 dni urlopu

Przeciwnicy wolnego Wielkiego Piątku odwołują się do argumentu, że Wielkanoc zawsze wypada w niedzielę i poniedziałek. Poprzedza je tradycyjnie wolna dla większości Polaków sobota. Uchwalenie wolnego także w piątek dawałoby w sumie 4 dni wolne od pracy, co negatywnie odczułoby wiele  firm.

– Mamy 26 dni urlopu, dni świąteczne, absencję chorobową, która średnio wynosi 20 dni na pracownika. To oznacza, że realnie pracujemy ok. 200 dni w roku na 365 – mówił w „Fakcie” w ubiegłym roku Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

W tym roku – dodajmy – Wielkanoc wypada 31 marca i 1 kwietnia (lany poniedziałek o prima aprilis).  

Dni ustawowo wolne od pracy: 

1 stycznia – Nowy Rok,

6 stycznia – Trzech Króli,

9 kwietnia – Wielkanoc,

10 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny,

1 maja – Święto Pracy,

3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja,

28 maja – Zielone Świątki,

8 czerwca – Boże Ciało,

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,

1 listopada – Wszystkich Świętych,

11 listopada – Święto Niepodległości,

25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,

26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama