Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 21:31
PRZECZYTAJ!
Reklama

Polacy już się na to cieszą. Sezon rowerowy już się rozkręca

Polska zalicza się do czołówki najbardziej „rowerowych” nacji w Europie. Aż 69 proc. Polaków deklaruje, że ma swój rower.
Polacy już się na to cieszą. Sezon rowerowy już się rozkręca

Autor: Canva

Ten trend nie słabnie, nawet mimo spowolnienia sprzedaży tradycyjnych jednośladów w ubiegłym roku. 

Ekologia i zdrowie na dwóch kółkach

Zmiana sposobu zakupu roweru na bardziej świadomy wybór, poszukiwanie okazji cenowych oraz rosnące zainteresowanie rowerami elektrycznymi i akcesoriami dodatkowymi – co potwierdza raport OLX – świadczy o nieustającej miłości Polaków do 2 kółek. 

Już na początku roku, na długo przed szczytem sezonu rowerowego, serwis OLX (platforma z ogłoszeniami lokalnymi) odnotował blisko 180 tys. odpowiedzi na ogłoszenia w kategorii „Rowery”. 

W 2023 roku liczba ogłoszeń w tej kategorii wzrosła o 31 proc. w porównaniu do roku poprzedniego i aż o 74 proc. do roku 2021. 

Powiedzmy jasno: rowery zdobywają polskie miasta jako ekologiczna alternatywa dla transportu spalinowego. Zamiast pokrywać wciąż rosnące koszty utrzymania samochodu albo kupować coraz droższe bilety komunikacji miejskiej, coraz więcej Polaków wybierają jazdę na rowerze.

Rekreacja i transport 

Jazda na rowerze w Polsce jest postrzegana nie tylko jako forma rekreacji, ale coraz częściej również jako środek transportu. Chociaż tylko 18 proc. Polaków traktuje rower jako alternatywę dla samochodu, to aż 61 proc. uważa jazdę na rowerze za aktywny wypoczynek. 

Na popularności zyskują rowery elektryczne, które ułatwiają pokonywanie dłuższych dystansów bez większego wysiłku. Przewiduje się, że rynek tego typu jednośladów wygeneruje około 51,78 miliarda dolarów przychodu do 2029 roku.

Europejska Federacja Cyklistów twierdzi, że zamiana samochodu na rower – choćby tylko raz w tygodniu – może znacznie zmniejszyć nasz ślad węglowy. Dodatkowo – rower jako fizyczna, spontaniczna aktywność dobrze wpływa na naszą kondycję.

Idziemy po rekord

Zarówno OLX, jak i przedstawiciele branży rowerowej, zauważają rosnące zainteresowanie nie tylko samymi rowerami, ale również akcesoriami poprawiającymi bezpieczeństwo i komfort jazdy. Tylko w 2023 roku prywatni i biznesowi użytkownicy OLX dodali w kategorii „Akcesoria i osprzęt” blisko 2 miliony ogłoszeń. To o 35 proc. więcej w ujęciu rok do roku.

Rok 2024 zapowiada się pod względem sprzedaży rekordowo, ze wzrostem zainteresowania już w pierwszych miesiącach. Kupujący coraz częściej poszukują okazji cenowych, zarówno wśród rowerów, jak i akcesoriów do nich, co przekłada się na wzrost popularności tzw. re-commerce, czyli sprzedaży rzeczy używanych. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama