Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 25 maja 2024 15:39
PRZECZYTAJ!
Reklama

Przełamujemy bariery

W Szkole Podstawowej nr 10 im. Jerzego Kukuczki z oddziałami przedszkolnymi w Mikołowie od 8 do 12 kwietnia odbył się cykl wydarzeń „Tydzień Świadomości o zaburzeniach/niepełnosprawnościach” pt. „Przełamujemy Bariery. Poznaj-Zrozum-Zaakceptuj”.
Przełamujemy bariery

Celem tych akcji było zwrócenie uwagi uczniów, że wśród nas są osoby w spektrum autyzmu, z ADHD, z Zespołem Downa i z dysleksją. W myśl hasła akcji uwrażliwiano uczniów na wykazanie postawy zrozumienia wobec osób z zaburzeniami oraz niepełnosprawnościami. Aby przybliżyć uczniom zachowanie i sposób patrzenia na świat tych osób nauczyciele przygotowali gazetki tematyczne. W bibliotece została również zorganizowana wystawa książek tematycznych. 

Tydzień rozpoczęliśmy od spotkania klas edukacji wczesnoszkolnej oraz czwartych, podczas którego wyjaśniono główne założenia tygodnia. Przygotowano również dla nich zadania, które miały ułatwić im wzajemne poznanie się.

Wtorek poświęcono autyzmowi. Tego dnia w szkole dominował kolor niebieski. Na znak solidarności wykonaliśmy wraz z burmistrzem Mikołowa Stanisławem Piechulą pamiątkowe zdjęcie „Serduszko empatii”. Dziękujemy naszemu sponsorowi firmie „S.I.A.P.” Sp. z o.o za ufundowanie balonów. Na przerwach w „Kąciku Autysty” uczniowie dowiedzieli się, jak postrzega świat osoba w spektrum autyzmu.

W kolejnych dniach uczniowie klas młodszych brali udział w zajęciach w sali doświadczania świata oraz sali SI, a klas 6 i 7 wzięli udział w warsztatach z mediacji.

Ponadto wychowawcy klas przeprowadzili zajęcia, które uświadomiły uczniom, z jakimi trudnościami borykają się na co dzień ludzie w spektrum autyzmu, dysleksją czy ADHD oraz Zespołem Downa.

Przez cały tydzień wolontariusze SK Pomocna Dziesiątka czytali przedszkolakom i uczniom klas 1-3 bajki psychoedukacyjne z serii „Bajki bez barier”. Zorganizowano także konkurs Nad-zwyczajni polegający na wykonaniu plakatu osoby z zaburzeniami, która pomimo swych trudności osiągnęła sukces - wzięła w nim udział uczennica 2 b Wiktoria Latuszek. By utrwalić zdobytą wiedzę, przygotowano dla chętnych uczniów test.

Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych różnymi zaburzeniami/ niepełnosprawnościami. Im więcej wiemy, tym więcej rozumiemy. Im więcej rozumiemy, tym jesteśmy bardziej otwarci, wrażliwi, tolerancyjni, empatyczni, nastawieni na wsparcie i współpracę, a szacunek jest podstawą wzajemnych relacji.

ANETA KAROLCZUKPodziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama