Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 15 czerwca 2024 10:17
PRZECZYTAJ!
Reklama

Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń po raz 17

Największa rekonstrukcja historyczna na Śląsku. Musisz tam być! Rekonstrukcja historycznej bitwy odbędzie się w sobotę 18 maja. Start o godz. 14.30 w rejonie Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 oraz schronu bojowego „Sowiniec” przy ul. Tęczowej w Gostyni.
Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń po raz 17

Na godz. 14.30 zaplanowano część oficjalną. Imprezę otworzy Joanna Pasierbek, wójt Gminy Wyry. Inscenizacja historyczna walk z września 1939 roku, z udziałem ponad 200 rekonstruktorów, rozpocznie się o godz. 15.00. Nie zabraknie pojazdów z epoki i wybuchów. To jednak nie koniec atrakcji

O godz. 16.30 odbędzie się piknik forteczny. Wystąpią lokalni artyści - młodzieżowy zespół CRASH oraz popularna w całej Polsce grupa LOKA.

W trakcie całej imprezy będzie można zwiedzać schron bojowy Sowiniec, stanowiska grup rekonstrukcji historycznych i wystawę sprzętu Wojska Polskiego. Nie zabraknie też bogatej strefy gastronomicznej, stoisk handlowo-militarnych, a także strefy zabaw dla dzieci.

Organizatorami imprezy są: Gmina Wyry, Ars Cameralis Silesiae Superioris, Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tychach, Dom Kultury w Gostyni, a także Śląski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Katowicach. Partnerem wydarzenia jest Województwo Śląskie. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Obrony Narodowej, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Starosta Powiatu Mikołowskiego.

 

 

Bitwa Wyrska rozegrała się w dniach 1-3 września 1939 roku w rejonie Wyr i Gostyni i przez wiele lat była zapomnianym epizodem obrony górnośląskiej ziemi. Kilkanaście lat temu członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium oraz przedstawiciele Urzędu Gminy w Wyrach postanowili upamiętnić to wydarzenie organizując rekonstrukcję, która na dobre zagościła już w kalendarzu wydarzeń kulturalno-historycznych regionu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama