Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 lipca 2024 12:03
PRZECZYTAJ!
Reklama

Od sierpnia Metrorowery w Mikołowie

Rower to wspaniała rzecz. Przede wszystkim służy jako środek do przemieszcza się, ale jazda na rowerze pozwala także wzmocnić kondycję i jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Do tego jednoślady są ekologiczne i nie zanieczyszczają środowiska. Mikołowianie często po nie sięgają. Szczególnie dobrze widać to w weekendy na drogach rowerowych czy w otaczających miasto lasach. Ale nie tylko o rekreację tu chodzi. Coraz częściej sięgamy po rower, by w drodze do pracy dojechać do stacji kolejowej i tam przesiąść się na pociąg, wielu uczniów w czasie roku szkolnego dojeżdża jednośladem do szkoły.
Od sierpnia Metrorowery w Mikołowie

Aby umożliwić jeszcze częstsze korzystanie z rowerów,  Mikołów przystąpił do projektu Rower Metropolitalny. Już od 1 sierpnia mieszkańcy zyskają dostęp do największego w Polsce systemu rowerów miejskich. Będzie można nimi podróżować po całej Metropolii GZM. Jedynym warunkiem jest konieczność zwrócenia roweru na jednej z około 1000 stacji rozsianych po Metropolii. W Mikołowie na początek powstanie ich 14. Poszczególne stacje zostały  rozlokowane uwzględniając specyfikę miasta i miejsca publiczne. Żółtych jednośladów będzie z kolei 80. Już za 4 tygodnie pojedziemy z Mikołowa do Tychów, Gliwic czy Katowic, tam będzie można zostawić rower w wybranej metrostacji. Może to być sposób na codzienną komunikację lub na rekreacyjne wyprawy.

GZM ponosi wszelkie koszty uruchomienia systemu (zakup i serwis rowerów, stacje ze stojakami), do nas należeć będzie utrzymanie infrastruktury.

Wypożyczenie roweru będzie możliwe dzięki posiadanej aplikacji skanowanej z kodu QR na metrostacji. Posiadacze biletów średnio i długookresowych ZTM otrzymują codziennie 60 minut darmowej jazdy.

- Jeśli chodzi o infrastrukturę dla jednośladów, dbamy o systematyczny rozwój naszych dróg rowerowych. Wiosną otwarto 3. kilometrowy odcinek pięknej trasy łączącej Mokre z Bujakowem. A przed kilkoma dniami złożyliśmy wniosek o budowę ścieżek rowerowych oraz ciągów pieszo-rowerowych na terenie miasta. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, będą się one rozchodzić promieniście od Centrum Przesiadkowego na ulice Bandurskiego, Fabryczną oraz Żwirki i Wigury. Powstanie także droga dla rowerów na ulicy Rybnickiej. Dzięki temu będziemy mogli skomunikować kilka środków transportu i przemieszczać się wygodniej. Zachęcam do korzystania z Metrorowerów już od sierpnia – mówi Mateusz Handel, zastępca burmistrza Mikołowa.   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama