Klauzula CV
Jak już wiemy, klauzula CV 2025 jest bardzo ważna i należy ją zamieszczać zawsze wtedy, gdy tworzymy i wysyłamy Curriculum Vitae do firm podczas poszukiwania pracy. Jeśli chociaż raz przygotowywaliśmy dokumenty aplikacyjne, mamy świadomość co do tego, że firmy w ogłoszeniach o pracę proszą o zamieszczanie klauzuli, w której zgadzamy się na przetwarzanie danych. Warto ją umieszczać zawsze, nawet gdy nie ma takiej prośby ze strony pracodawcy. Kodeks pracy jasno wskazuje, jakie dane kandydata do pracy można przetwarzać. Są to głównie imię i nazwisko, data urodzenia, dane kontaktowe, kwalifikacje zawodowe, wykształcenie i przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Ciekawe informacje w tym temacie znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Wskazane dane można przetwarzać bez względu na zawarcie klauzuli w CV. Jednakże w tym dokumencie zamieszczamy także inne informacje, przykładowo o swoich zainteresowaniach i umiejętnościach. Niektórzy wskazują także stan cywilny i aktualną fotografię. To oznacza, że klauzula CV pozwalająca na przetwarzanie danych staje się niezbędna! Co jeszcze warto wiedzieć? Umieszczając klauzulę w CV, wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych tylko w trakcie jednej rekrutacji. Jeżeli chcemy być brani pod uwagę przy innych rekrutacjach, musimy to umieścić w klauzuli. W przeciwnym razie rekruter nie będzie mógł się z nami skontaktować. Warto zatem zamieszczać klauzulę CV za każdym razem, gdy tworzymy dokument. Zazwyczaj umieszczamy ją w stopce, dzięki czemu nie zabiera wiele miejsca i nadal jest czytelna dla rekruterów.
Curriculum Vitae
Czym jest CV, czyli Curriculum Vitae? Najprościej rzecz ujmując, jest to dokument pozwalający pracodawcom oceniać kwalifikacje potencjalnych pracowników i podejmować decyzje o zatrudnieniu. Życiorys zawodowy tworzymy na potrzeby danej rekrutacji, zawierając wszelkie ważne informacje o swojej karierze zawodowej. Celem CV jest przede wszystkim przedstawienie osiągnięć, doświadczenia i wykształcenia w zrozumiały i zwięzły sposób, jednocześnie przekonując rekrutera do tego, że jesteśmy odpowiednią osobą na dane stanowisko. Faktem jest, że Curriculum Vitae to podstawowy dokument wymagany w trakcie rekrutacji. Poza informacjami o doświadczeniu, wykształceniu i kompetencjach, w CV wskazujemy dane osobowe, zainteresowania i dodatkowe umiejętności. Co ciekawe, w naszym kraju CV odnosi się do życiorysu zawodowego, natomiast w USA pojęcie to oznacza dokument o akademickim charakterze, opisujący głównie stypendia, osiągnięcia naukowe i publikacje. W innych państwach również mamy do czynienia z różnicami w znaczeniu tego pojęcia, dlatego zawsze trzeba mieć na uwadze dostosowanie formatu dokumentu do oczekiwań rekrutera i danego regionu.
Poszukiwanie nowej pracy jest zawsze sporym wyzwaniem i może wiązać się z tym, że chcemy się przebranżowić, ukończyliśmy szkołę lub po prostu zamierzamy zmienić miejsce pracy. We współczesnym świecie mamy do dyspozycji wiele różnych kanałów poszukiwania pracy, nawet bez wychodzenia z domu. Zazwyczaj korzystamy z portali internetowych z ogłoszeniami, gdzie możemy przeglądać różnorodne propozycje. Oczywiście jeszcze przed szukaniem zatrudnienia, przygotować trzeba CV - Curriculum Vitae, w staranny i rzetelny sposób. To zadanie nie jest trudne, zwłaszcza gdy skorzystamy z gotowych szablonów i formatów dokumentu. Pamiętajmy o tym, aby za każdym razem na końcu CV zamieszczać aktualną klauzulę, zgodną z obowiązującymi przepisami. Dzięki temu wyrażamy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych, co daje rekruterom wiele możliwości podczas przeglądania dokumentów aplikacyjnych kandydatów do pracy.