Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 kwietnia 2025 00:29
PRZECZYTAJ!
Reklama

Krosty na głowie przez ŁZS – jakie są najnowsze terapie?

Krosty na głowie to tylko jeden z objawów łojotokowego zapalenia skóry. Dodatkowo chorzy narzekają też na rumieniowo-złuszczające się zmiany, drobne ranki, łupież i nagminne przetłuszczanie się włosów. Krosty na skórze głowy mogą być równie uciążliwym problemem, szczególnie przy łojotokowym zapaleniu skóry. Objawy często pojawiają się w miejscach obfitujących w gruczoły łojowe oraz w okolicach wyprzeniowych skóry. W tym artykule przyjrzymy się najnowszym, skutecznym metodom leczenia oraz zasadom odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy dotkniętej ŁZS.
  • 03.03.2025 09:48
  • Autor: Verdelove
Krosty na głowie przez ŁZS – jakie są najnowsze terapie?

Łojotokowe zapalenie skóry – czym jest ta choroba i jakie ma objawy?

ŁZS to przewlekła dermatoza, która ma swoje okresy remisji i nawrotów. Często dotyka osoby młode, ale może wystąpić tak naprawdę w każdej grupie wiekowej. Patogeneza schorzenia do dziś nie jest do końca wyjaśniona, jednak istnieją pewne czynniki predysponujące, jak: obniżenie odporności organizmu, zaburzenia aktywności gruczołów łojowych, przerost grzybów malassezia furfur, zakażenie wirusem HIV i łuszczyca. Dodatkowo wpływ na przebieg choroby ma także nieodpowiednia źle zbilansowana dieta, podrażnienie skóry przez kosmetyki oraz wodę.

Czytaj też: Krostki na głowie w przebiegu Łojotokowego zapalenia skóry

Jakie są skuteczne terapie pozwalające szybko zlikwidować krostki na głowie i inne objawy ŁZS?

Dla klinicystów terapia łojotokowego zapalenia skóry wciąż stanowi poważne wyzwanie, ponieważ nie ma jednego i radykalnego leku, który przyniósłby trwałe wyleczenie. Polskie Towarzystwo Dermatologiczne uważa, że ważnym i skutecznym sposobem leczenia ŁZS są szampony przeciwgrzybicze, które zawierają:

  • ketokonazol,

  • cyklopiroksolamina,

  • pirytonian cynku.

Jednak ze względu na ryzyko działań niepożądanych, przede wszystkim atrofii skóry albo teleangiektazji, terapia powinna jednak trwać maksymalnie 2-4 tygodnie i zawsze pod kontrolą lekarza.

Czasami potrzebne jest włączenie dodatkowo doustnej terapii przeciwgrzybiczej. Specjalista, w zależności od stopnia nasilenia objawów, może zalecić glikokortykosteroidy, wykazujące łagodne działanie przeciwzapalne lub leki działające silniej.

Biorąc pod uwagę nawrotowy charakter ŁZS głowy, zaleca się profilaktyczne stosowanie leczniczych szamponów przeciwgrzybiczych w okresach remisji, zazwyczaj raz w tygodniu.

Niezwykle istotna jest odpowiednia codzienna higiena oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów profesjonalnymi dermokosmetykami. Ważne jest również unikanie czynników, które mogłyby nasilić łojotok, a także objawy ŁZS.

W przypadku wyprysków łojotokowych zlokalizowanych na skórze gładkiej zalecane są produkty miejscowe z pochodnymi imidazolowymi i słabo albo średnio mocno działającymi glikokortykosteroidami. Natomiast na zmiany na twarzy należy kontrolować pochodnymi kalcyneuryny.

Czy krosty we włosach to powód, by pójść do lekarza?

Krosty we włosach i inne podejrzane objawy, które mogłyby wskazywać na ŁZS, wymagają konsultacji z dermatologiem. Tylko on może jako kompetentna osoba oglądnąć zmiany i postawić diagnozę, po czym rozpocząć najbardziej trafne leczenie.

Terapia ŁZS polega na stosowaniu odpowiednich leków o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym oraz odpowiedniej pielęgnacji. Celem leczenia jest regeneracja skóry, zmniejszenie jej zaczerwienienia, łuszczenia i swędzenia. W efekcie ma to poprawiać wygląd skalpu.

Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Gdańsk

Nie ma jednego, radykalnego leku przynoszącego trwałe wyleczenie łojotokowego zapalenia skóry, a dermatoza ta ma charakter nawrotowy. Warto oprócz prawidłowego leczenia, korzystać ze specjalistycznych dermokosmetyków emoliencyjnych, przeznaczonych do pielęgnacji skóry z ŁZS. Ich odpowiedni skład, pozwoli niwelować charakterystyczne dla tej choroby objawy, wpływać na regenerację i nawilżenie skóry, a także odpowiednio regulować procę gruczołów łojowych. Stosowanie profesjonalnych dermokosmetyków szybko odbije się na wyglądzie skalpu, co tym samym poprawi komfort życia chorego – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku

Szampon na krosty na głowie, ale też emulsja oraz płyn do stosowania przy objawach ŁZS – wybierz zestaw Seborh

Seborh to kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Kup Seborh w Drogerii Olmed –kliknij
  • Szampon Seborh – o wyjątkowo skutecznym składzie, ma w sobie np.: siarczek selenu, pirokton olaminy, a także glinkę białą, te i inne składniki antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze, hamują rozwój patogenów. Produkt dokładnie oczyszcza skórę głowy z martwego naskórka, sebum czy zanieczyszczeń. Szampon łatwo koi podrażnienia, zmiękcza skórę, a także pomaga usunąć łuski.

  • Emulsja Seborh – z siarką, kwasem mlekowym, mocznikiem dogłębnie nawilża, jak również zmiękcza zrogowaciały naskórek. Preparat sprawia, że skóra nie swędzi, a włosy przestają się tak przetłuszczać.

  • Płyn Seborh – znajdziesz w nim m.in.: pantenol, ekstrakt z arniki, a także kwasy, dlatego świetnie złuszcza, redukuje zalegającą na skórze łuskę i łupież. Mgiełka szybko przywraca równowagę hydrolipidową skóry.

Jak stosować zestaw Seborh?

Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.

Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

 

 

Pielęgnacja skóry przy ŁZS

W porozumieniu z lekarzem rozpocznij leczenie. Mogą to być leki doustne, miejscowe, a dodatkowo jeszcze inne produkty dostępne bez recepty. Pamiętaj o regularnych wizytach, kolejno wyznaczanych przez dermatologa.

Warto ze specjalistą przedyskutować dobór właściwych dermokosmetyków, przeznaczonych do pielęgnacji skóry objętej ŁZS. Co także pomoże szybciej uspokoić dokuczliwe objawy choroby oraz przyśpieszyć możliwość przejścia w stan remisji. Używanie takich produktów opierających swe działanie na naturalnych składnikach, jak emoliencyjne wyciągi, kwasy czy ekstrakty, pozwoli na co dzień utrzymać skórę w dobrej kondycji.

Podsumowanie

Krosty na skórze głowy oraz inne zmiany związane z ŁZS można skutecznie kontrolować. Należy ściśle i regularnie przestrzegać zaleceń lekarza oraz stosować przepisaną przez niego terapię. Nie bez znaczenia okazuje się właściwa pielęgnacja skóry głowy. Warto do problemu podejść holistycznie, co pomoże szybciej, a tym samym też na długo, zażegnać dokuczliwe objawy.

Materiał partnera


Reklama