Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 14:47
PRZECZYTAJ!
Reklama

O zdrowiu, uzależnieniach i rodzinie

Rozpoczęła się trzydniowa konferencja: „Wspólnie dla zdrowia – współczesne podejście do leczenia uzależnień od alkoholu i zapobiegania przemocy domowej. Rola CIS w lokalnych systemach.”
O zdrowiu, uzależnieniach i rodzinie

Konferencja w katowickim hotelu Diament została zorganizowana we współpracy miasta Mikołów z Centrum Integracji Społecznej w Mikołowie w ramach zadania współfinasowanego z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom oraz pod patronatem Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

- Takie konferencje są niezbędne w tej pracy, bowiem pracownicy z różnych gmin, instytucji mogą nie tylko zdobyć wiedzę, ale przede wszystkim wymienić się informacjami, przedstawić swoje sposoby działania, które przynoszą dobre efekty w pracy z osobami uzależnionymi i ich rodzinami. To swoiste forum dyskusyjne, podczas którego wymieniamy się doświadczenia – wyjaśniał Daniel Melerowicz, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Mikołowie.

Konferencja ma także służyć przenoszeniu dobrych praktyk.

Dr Anna Zasada-Chorab, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej podkreślała rolę przeciwdziałania uzależnieniom, pracy zarówno z osobami dotkniętymi chorobą, jak ich rodzinami. Podkreślała rolę edukacji w procesie przeciwdziałania alkoholizmowi i przywracania uzależnionych społeczeństwu i rodzinie. Mówiła także o coraz większych środkach przeznaczanych zarówno na inwestycje w zakresie infrastruktury, jak i podnoszenie kwalifikacji kadry. Wskazała jak ważne są nakłady na programy profilaktyczne i finansujące pracę z osobami uzależnionymi.

- To co najważniejsze w przywracaniu osoby trwale bezrobotnej czy uzależnionej do społeczeństwa jest czas, wytrwałość i cierpliwość. Uzależnieni przez długi czas mają chwile zwątpienia i cały czas trzeba pobudzać ich poczucie wartości – powiedziała Katarzyna Szołtysek, kierownik CIS w Mikołowie.

W pierwszym dniu konferencji omawiana także problemy nietrzeźwości przez uczestników programów CIS, a także o obliczach przemocy domowej w rodzinie dotkniętej problemem alkoholowym. Natomiast Daniel Melerowicz mówił o zastosowaniu metody dialogu motywującego w pracy z osobami uzależnionymi od alkoholu.

W drugi dzień uczestnicy zawitają do Mikołowa.

W Mikołowie w siedzibie Centrum Aktywności Społecznej warsztaty na temat włączania osób uzależnionych w działania społeczności lokalnej oraz pozyskiwanie środków i finansowania działań dotyczących przeciwdziałania uzależnieniom przez CIS.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama