W uroczystości poza społecznością radioamatorów uczestniczyli samorządowcy oraz przedstawiciele służb, z którymi współpracują. SP9PKS zrzesza obecnie około 50 członków. Należą do niego radioamatorzy z Mikołowa, Tychów, Orzesza, Ornontowic i Katowic, ale także z Gliwic, Pszczyny, Siemianowic, Gierałtowic, Jaworzna oraz Wodzisławia. Jego członkowie spotykają się w każdy czwartek o godz. 17.00 w dawnym schronie zlokalizowanym w podziemiach budynku starostwa.
Mikołowscy krótkofalowcy współorganizowali Pikniki Eterowe w Koniakowie, a także zainicjowali radiozloty na Sośniej Górze, które odbywają się w ramach ekologicznego kalendarza imprez Śląskiego Ogrodu Botanicznego.
W zeszłym roku zorganizowali X Radiozlot, który z poprzednimi edycjami stanowi naszą sztandarową imprezę integracyjną dla środowiska radiowego Śląska oraz formę propagowania krótkofalarstwa wśród młodych ludzi. Największym naszym sukcesem była realizacja w 2011 roku projektu ARISS, który pozwolił uczniom szkół średnich i gimnazjów z Mikołowa przeprowadzić rozmowę z dowódcą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – przypomina prezes wskazując, iż aktywność klubu została zauważona i wyróżniona tytułem Mikołowianina Roku 2011.
Krótkofalowcy nie tylko nadają i odbierają sygnały radiowe, ale też sami budują radia i anteny, wykorzystują również komputery do łączności digi albo przesyłania obrazu za pomocą sygnału radiowego. Ich działalność to również forma łączności zapasowej na wypadek klęsk żywiołowych czy konfliktu zbrojnego. Prowadzą również szkolenia i przygotowują do egzaminów na świadectwo radiooperatora. Aktywności klubu można śledzić na stronie: www.sp9pks.pl oraz usłyszeć w pasmach amatorskich pod okolicznościowym znakiem HF50PKS
Napisz komentarz
Komentarze