Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 maja 2024 07:08
PRZECZYTAJ!
Reklama

Dzień pszczoły w Mikołowie

8 sierpnia w całej Polsce świętowano drugi Wielki Dzień Pszczół. W ramach obchodów w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie na odwiedzających czekały edukacyjne atrakcje. Nie zabrakło konkursów, gier i zabaw, podczas których wszyscy poznali świat tych pożytecznych owadów. Obchody zorganizowano w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Obchody Wielkiego Dnia Pszczół 8 sierpnia były okazją, by przypomnieć, jak pożyteczną i ważną rolę w przyrodzie odgrywają pszczołowate. Wszyscy odwiedzający zaangażowane tego dnia placówki poznali Zasady Przyjaciół Pszczół, dzięki którym można realnie i samodzielnie pomóc tym ginącym owadom.  Ważnym punktem obchodów było przejście „Pszczelą ścieżką” indywidualnie lub z przewodnikiem. Każdy, to poznał wyznaczony szlak, dowiedział się m.in. jak żyją pszczoły, jak wyglądają ich domki i poidełka oraz jakie rośliny są przyjazne pszczołom i pszczołowatym. Na tych, którzy w całości przeszli pszczeli szlak, czekała specjalna nagroda w postaci ziarenek roślin przyjaznym owadom, które można samodzielnie wyhodować w domu lub ogrodzie. Placówkę w woj. śląskim odwiedziło łącznie około 800 zwiedzających, w tym wielu samodzielnych turystów, grup z okolicznych Akademii Przyjaciół Pszczół oraz wakacyjnych zajęć Lata w mieście.

Na najmłodszych czekały również ciekawe warsztaty z budowania domków dla pszczół dziko żyjących. Dzięki specjalnym materiałom edukacyjnym dowiedzieli się, jak ważna jest rola pszczół w przyrodzie. Wiele dzieci było zaskoczonych informacjami, że dzięki pszczołom mamy nie tylko miód, ale także owoce, warzywa, olej czy nawet bawełnę. Odwiedzający ogrody i parki dostali specjalne materiały edukacyjne, które będą przypominać o tym, że każdego dnia należy dbać o niezwykle pożyteczne pszczoły i pszczołowate. W ramach programu na terenie zaangażowanej w obchody placówki stanęła tablica edukacyjna „Pszczołowate wokół nas” sponsorowana przez organizatora programu, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica.

- Większość osób myli na przykład pszczoły z osami. Nie odróżniają, która z nich użądliła. Tymczasem, jeśli jest to pszczoła to w skórze zawsze zostaje żądło - powiedział Tomasz Kędziora, który kształci nowe pokolenia pszczelarzy w Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli.  Zaznaczył, że dla pszczoły żądlenie to zawsze akcja obronna, która kończy się jej śmiercią. Pszczoła poświęca swoje życie, broniąc gniazda, żądli, ponieważ ktoś podszedł za blisko ula, zdenerwował ją, bo na nią wszedł. Osa po użądleniu nas odlatuje, a pszczoła ginie - wyjaśnił Kędziora.

Pszczoły komunikują się ze sobą za pomocą tańca. Ich ruch stał się inspiracją do stworzenia specjalnej, pszczelej choreografii. Pora na Twój krok! Zobacz jak w "Tańcu Życia" wołamy o pomoc dla wymierających pszczół! Wejdź na www.taniec-zycia.pl i naucz się prostych kroków, które będą przypominać o tym, jak pomagać pszczołom.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama