Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 10:22
PRZECZYTAJ!
Reklama

Obchody września 1939 roku w Gostyni. 75 lat temu.

W tym roku na obchodach rocznicy Bitwy Wyrskiej na polach w Gostyni nie było już ostatniego z żyjących uczestników tamtych wydarzeń kpt. Franciszka Grzegorzka. Odszedł na wieczną wartę, choć wielu z uczestników spotkania wciąż pamiętaj, jak rok temu z wypiekami na twarzy i entuzjazmem w głosie opowiadał: … - Nas, z 3. Batalionu 73. Pułku Piechoty skierowano do ataku od północno-zachodniej strony Wyr. Szliśmy w szyku bojowym, tyralierą. Po kilku kilometrach usłyszeliśmy świst kul z maszynowych karabinów. Nasi żołnierze padli – powoli czołgaliśmy się w tył. Wydano rozkaz okopać się (…) Drugiego dnia września ruszyliśmy do ataku…”. A to jego relacja z tamtych dni, od wielu lat uświetniała to wydarzenia. Ale nie zabrakło, koło pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939r. zarówno przedstawicieli organizacji kombatanckich, harcerzy, młodzieży oraz przedstawicieli władz samorządowych oraz wojewódzkich i powiatowych. Odbyła się polowa msza święta oraz apel poległych, a na cześć bojowników września - Kompania Honorowa Sił Powietrznych z Bytomia  oddała salwę honorową.

- Jesteśmy tutaj, by oddać hołd, tym którzy przelewali swoją krew za naszą wolność. Nikt z nich nie chciał iść na wojnę, ale spełnili swój obowiązek – powiedział Piotr Spyra , wicewojewoda śląski , który w imieniu Prezydenta RP odznaczył Barbarę Prasoł, wójta Gminy Wyry za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej – srebrnym medalem za długoletnią służbę oraz Andrzeja Wyroba, przewodniczącego Rady Gminy Wyry  – brązowym krzyżem zasługi za zasługi na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia.

Nie zabrakło również wspomnień o bohaterskim pułkowniku Władysławie Kiełbasie, które w formie pieśni, autorstwa Karola Ptaszkowskiego: „Ostatni Bój płk. Władysława Kiełbasy zostały zaprezentowane przez Henryka Piróga i Jarosława Tomalika Oświęcimskiego Centrum Kultury. Całość uświetnił występ Chóru Zorza z DK w Gostyni .

- Dla nas mieszkańców Gostyni i Wyr wydarzenia tamtych, jakże krwawych, ale jednocześnie pełnych bohaterstwa i honoru są bardzo ważne. Każdego roku tu na polach Gostyni oddajemy im część – powiedział Barbara Prasoł, Wójt Gminy Wyry.

Po części oficjalnej na niebie pojawił się samolot, z którego wyskoczyło trzech skoczków spadochronowych z Krakowa – jeden z nich rozwinął flagę Gminy Wyry. To dość niezwykłe wydarzenie wywołało okrzyki uznania i gromkie brawa ze strony publiczności, bowiem drugiego września pułap chmur był dość niski, a więc warunki do skoku tylko dla mistrzów! Po wylądowaniu spadochroniarze przekazali flagę Wyr pani Wójt Barbarze Prasoł.

Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama