Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 lipca 2025 04:58
PRZECZYTAJ!
Reklama

Sołectwa rosną w siłę Borowa Wieś pokazuje, jak się to robi!

Wywiad z radnymi Janiną Szołtysek i Kazimierzem Pruszydło z OKS „Łączy Nas Mikołów”
Sołectwa rosną w siłę  Borowa Wieś pokazuje, jak się to robi!

Podczas, gdy wiele polskich miast zmaga się z postępującą depopulacją i ujemnym przyrostem naturalnym, Mikołów stanowi pozytywny wyjątek. Choć również tu rodzi się mniej dzieci niż umiera mieszkańców, to dzięki dodatniemu saldu migracji populacja miasta... rośnie. Tylko w 2023 roku przybyło w Mikołowie blisko 300 nowych mieszkańców, a ten wzrost zawdzięczamy przede wszystkim napływowi ludzi z innych regionów. Gdzie się osiedlają? Coraz częściej na obrzeżach miasta - w sołectwach i w dzielnicy. Jednym z najdynamiczniej rozwijających się sołectw jest Borowa Wieś - pełna zieleni, aktywności i społecznej energii. O fenomenie tego sołectwa rozmawiamy z Janiną Szołtysek i Kazimierzem Pruszydło - radnymi z OKS i społecznymi liderami.

 

- Borowa Wieś kiedyś i dziś - jak się zmieniła?

Janina Szołtysek: Jeszcze kilkanaście lat temu byliśmy zamkniętą, lokalną społecznością. Dziś brakuje działek budowlanych! Domków przybywa, mieszkańców również - i co ważne, nowi sąsiedzi aktywnie włączają się w życie lokalne. To ogromna wartość.

Kazimierz Pruszydło: Przyprowadziłem się tu w 2002 roku. Od razu poczułem, że to: „moje miejsce na ziemi”. Z czasem zostałem sołtysem i mogę działać na rzecz mieszkańców. Widzę, jak wiele się zmieniło - z małej wioski staliśmy się nowoczesnym, dobrze zorganizowanym miejscem do życia.

- Czym Borowa Wieś przyciąga nowych mieszkańców?

JS: Przede wszystkim zielenią i spokojem - lasy, ogródki, stawy, ścieżki rowerowe. To raj dla miłośników natury. Mamy również zaplecze dla aktywnych - klub sportowy „Burza” z wieloma sekcjami (m.in. piłka nożna, akrobatyka, tenis stołowy, breakdance, siatkówka kobiet czy cieszące się dużym zainteresowaniem łucznictwo). Skupia on ponad 270 zawodników, którzy odnoszą imponujące sukcesy, także międzynarodowe. Ogromne uznanie dla zarządu klubu, trenerów i ludzi zaangażowanych w rozwój sportu.

KP: Sport to tylko część. Nasza „Sołtysówka” to centrum kultury - działa tu filia biblioteki, logopeda, Koło Gospodyń Wiejskich. Prowadzone są zajęcia Zakątka Pokoleń dla seniorów, działają szkoły językowe i tańca, odbywają się zajęcia z 2AFIT dla dorosłych oraz zajęcia kreatywne dla uczniów. Odbywają się projekcje filmów, spotkania tematyczne, warsztaty... Działa nawet parafialna szkółka sobotnia!

- A co z integracją mieszkańców?

JS: U nas nie ma nudy. Co roku sołtys z Radą Sołecką i radnymi organizuje festyny, rajdy rowerowe, wycieczki, turnieje sportowe, zaś przy boisku „Burzy” wspólnie z Radą Rodziców, nauczycielami szkoły i przedszkola organizowany jest Borowski Dzień Dziecka pod hasłem „Razem wszyscy się bawimy, razem nudę przegonimy” oraz Festyn Rodzinny pod hasłem „Grunt to rodzinka”.

KP: Organizujemy liczne imprezy integracyjne, w tym o charakterze kulturalnym i turystycznym: wyjazdy do teatru, planetarium, na występy kabaretowe, koncerty i musicale. Dzięki wycieczkom uczestnicy zwiedzili, m.in. Góry Świętokrzyskie, Polską Toskanię, Krynicę Górską, Białkę Tatrzańską, Karkonosze, Kazimierz Dolny, Bieszczady, Sandomierz i Pieniny. Mieszkańcom oferuje się również udział w imprezach sportowych, spośród których warto wymienić: Turniej Bilardowy o Puchar Sołtysa, Turniej o Puchar Sołtysa w Kręglach Klasycznych, Gminny Festiwal Piłki Siatkowej, Borowski Turniej FIFA, wyjazdy na narty, Rodzinny Rajd „Nordic Walking”, Rodzinny Rajd Rowerowy „Szprycha i Zagrycha” i „Sportowa Sobota”, zawody łucznicze, Męski Fest, Zawody Kartingowe, zaś w środy i piątki można zagrać w siatkówkę. 

JS: Młodzi duchem emeryci i renciści spotykają się w prężnie działającym na terenie sołectwa klubie PZERiI, którego działalność wspieramy. 75 osób regularnie miło spędza czas przy kawie, na potańcówkach czy wspólnych wyjazdach. Już ósmy raz 12.11.2024 r. świętowany był w naszej Sołtysówce Dzień Seniora. To pokazuje, że emerytura nie musi oznaczać stagnacji.

- Jakie inwestycje wpłynęły na rozwój sołectwa?

KP: W 2023 roku oddaliśmy do użytku nowoczesne przedszkole im. Krasnala Hałabały. Budujemy też nowy łącznik drogowy: Polna - Piwna, by dzieci mogły bezpiecznie dotrzeć do szkoły. W ramach Budżetu Obywatelskiego powstała siłownia pod chmurką, nagłośnienie do imprez, rozbudowaliśmy strefę rekreacji. W planach mamy nowy obiekt treningowy dla KS „Burza” oraz kolejne remonty dróg.

JS: Cieszy nas, że mamy realne wsparcie ze strony władz miasta. Bardzo doceniamy podejście wiceburmistrza Mikołowa ds. inwestycji Mateusza Handla, który konsekwentnie podkreśla, że sołectwa są równoprawną częścią miasta. Dzięki takiemu podejściu nie tylko realizowane są u nas podstawowe potrzeby infrastrukturalne, ale także projekty poprawiające komfort życia mieszkańców. Ale najważniejsze, że mieszkańcy są zaangażowani - wspólnie wybierają projekty, sprzątają okolice z okazji Dnia Ziemi i biorą udział w akcjach charytatywnych. Pomagali również powodzianom oraz wspierali Ukrainę.

- Co jeszcze wyróżnia Borową Wieś na tle innych sołectw?

JS: Sołectwo nasze jest znane w całym kraju z Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże, w którym mieści się DPS, Warsztat Terapii Zajęciowej, Zakład Aktywności Zawodowej, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego. To wielka wartość społeczna.

KP: Mamy także zabytkowy, drewniany kościół św. Mikołaja - perełka architektury, której najstarsze dębowe słupy w zachodniej wieży datowane są na lata 1509/1510. Warto zobaczyć jego przepiękne barokowe wnętrze, cenne ołtarze, obrazy i rzeźby.

- Na koniec - jakie są Wasze plany i marzenia dla Borowej Wsi?

JS: Chcemy kontynuować to, co się sprawdza - integrację, kulturę, sport, edukację. Mamy aktywnych mieszkańców, z którymi można przenosić góry.

KP: Marzymy o tym, by Borowa Wieś pozostała miejscem przyjaznym każdemu - rodzinom z dziećmi, seniorom, osobom z niepełnosprawnościami, sportowcom i młodzieży, bo najważniejsi są ludzie.

 

Zdjęcia: Birdabo Studio



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama