- Rozmawialiśmy kilka miesięcy temu. Czy w tym czasie sytuacja osób z niepełnosprawnościami w naszym powiecie się poprawiła?
- Temat osób z niepełnosprawnościami jest obecnie integralną częścią mojej codziennej pracy. Jako pedagog specjalny i dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Wyrach każdego dnia staram się zwracać uwagę na potrzeby tej grupy mieszkańców. W naszym powiecie udało nam się ostatnio zorganizować ważne wydarzenie - 23 maja na Rynku w Mikołowie obchodziliśmy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili poseł Łukasz Osmalak oraz wicewojewoda Michał Kopański. Wspólnie z nami świętowali przedstawiciele gmin i powiatu mikołowskiego, fundacje, stowarzyszenia oraz szkoły i przedszkola współpracujące na co dzień z PSONI koło w Mikołowie. Był to cudowny czas wspólnej radości i integracji.
- W poprzedniej rozmowie wspominał Pan o koncercie charytatywnym, który miał pomóc w zakupie busa dla OREW w Wyrach. Jak wygląda obecnie ta sprawa?
- Z dużą satysfakcją mogę powiedzieć, że jesteśmy już na ostatniej prostej. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, szczególnie wiceprezes WFOŚiGW
w Katowicach Iwony Gejdel-Targosz, bus dla Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Mikołowie niedługo stanie się faktem. To pokazuje, że współpraca między gminami powiatu mikołowskiego naprawdę daje efekty. Niestety, nie wszyscy stanęli na wysokości zadania, ale na pewno będzie jeszcze okazja o tym porozmawiać.
- Jakie jeszcze inicjatywy podejmuje Pan, jako radny, na rzecz osób z niepełnosprawnościami?
- Ciągle pracuję nad utworzeniem w powiecie mikołowskim kompleksowego centrum rehabilitacji. Miałoby ono objąć Rehabilitację 25+, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Dzięki temu każdy mieszkaniec naszego powiatu, a nawet województwa, mógłby liczyć na profesjonalną pomoc edukacyjną, wychowawczą oraz rehabilitacyjną. Równolegle codziennie pracuję nad zapewnieniem wysokich standardów edukacyjnych i opieki medycznej w obecnie działających placówkach, takich jak Warsztaty Terapii Zajęciowej w Mikołowie, OREW w Wyrach, Rehabilitacja 25+ w Mikołowie, Dom Pomocy Społecznej w Orzeszu oraz szkoły specjalne nr 1 i 2 w Mikołowie. Chcę podkreślić, jak ważne jest angażowanie się w akcje charytatywne, ponieważ one pokazują, że w jedności naprawdę tkwi siła.
- Czy Pana zdaniem działania te są wystarczające?
- Nie mnie to oceniać. To osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny wiedzą najlepiej, jak nam to wychodzi. Wierzę jednak, że musimy nieustannie propagować wspólne działania, by skutecznie poprawiać ich sytuację.
- W czerwcu odbyło się bardzo ważne wydarzenie związane z osobami niepełnosprawnymi. Proszę powiedzieć o tym więcej.
- 26 czerwca Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone przez zarząd PSONI koło w Mikołowie obchodziły jubileusz 30-lecia. W uroczystości brałem udział w podwójnej roli - dyrektora OREW-u oraz radnego powiatowego. To był piękny i ważny dzień, pełen wspomnień, podsumowań i wdzięczności za każde okazane uczestnikom, ich opiekunom i rodzinom dobro.
Chciałbym serdecznie pogratulować zarządowi, czyli Joannie Sojce, Barbarze Siwiec i Barbarze Sędziowskiej, a także wszystkim pracownikom i podopiecznym WTZ, na czele z kierownik Aleksandrą Lichosik, za świetnie zorganizowaną uroczystość. Życzę im kolejnych tak wspaniałych jubileuszy.
- Na koniec - jaka jest Pana główna motywacja do podejmowania tych działań?
- Uważam, że warto pomagać i być razem z drugim człowiekiem. Codziennie widzę, jak ważne jest, by osoby z niepełnosprawnościami miały godne warunki życia i poczucie, że ktoś o nie dba. To właśnie daje mi siłę do dalszej pracy i angażowania się.
Napisz komentarz
Komentarze