Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 15 czerwca 2024 10:56
PRZECZYTAJ!

Ogólna charakterystyka łożyska walcowego

Łożyska walcowe, należące do rodziny łożysk tocznych, stanowią kluczowy element w wielu konstrukcjach maszynowych. Te specyficzne łożyska, podobnie jak ich stożkowe odpowiedniki, cechują się charakterem rozłącznym. Oznacza to, że mają zdolność do delikatnego przemieszczania się w obrębie oprawy, co jest niewątpliwą zaletą w pewnych zastosowaniach. Prostota montażu wynika z unikalnej konstrukcji, gdzie jeden z pierścieni pozbawiony jest bieżni, umożliwiając jego łatwe oddzielenie. Budowa łożyska walcowego opiera się na kilku kluczowych składnikach: pierścieniach zewnętrznym i wewnętrznym, bieżni oraz na elementach tocznych o kształcie zbliżonym do walca. To właśnie stąd wywodzi się ich nazwa. Rynek oferuje je w wielu odmianach, w tym w postaci jednorzędowej, dwurzędowej, czterorzędowej czy jako łożyska wzdłużne.
  • 02.10.2023 11:12
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ogólna charakterystyka łożyska walcowego

Osobny pierścień w łożysku walcowym — do czego służy?

Łożyska walcowe wyróżnia się na tle innych dostępnych na rynku łożysk specyficzną budową, w której osobny pierścień znacząco ułatwia montaż kolejnych elementów. Ich luźna bieżnia daje możliwość wykonywania skomplikowanych operacji przy ich użyciu. Istotną korzyścią związaną z tymi łożyskami jest możliwość nieznacznego przemieszczania się oprawy w trakcie ich działania.

Co jednak równie ważne, łożysko walcowe słynie z imponującej trwałości, która może sięgać nawet 30 lat. Na tak długą żywotność wpływają jego doskonałe właściwości i wszechstronne zastosowanie. Pomimo takiej trwałości, nie wymagają one szczególnego nakładu pracy w zakresie konserwacji. Oczywiście, sporadyczne smarowanie czy wymiana zużytych części może być korzystna, lecz nie ma potrzeby regularnych działań zabezpieczających.

Jakie są zastosowania i możliwości łożysk walcowych?

Łożyska walcowe są znane z możliwości przenoszenia dużych obciążeń poprzecznych, ale mają pewne wrażliwości, które warto mieć na uwadze. Są bardzo wrażliwe na niedokładności w osiowości wału i skręcanie wału. Ponadto, nie są one konstruowane do przenoszenia sił wzdłużnych i wykazują dużą wrażliwość na błędy w osiowości oprawy łożyskowej. Wśród łożysk walcowych możemy rozróżnić różne typy, takie jak N, NJ, NUP.

Co ciekawe, zarówno łożyska typu N, jak i NU nie są zdolne do przenoszenia sił osiowych, podczas gdy inne wersje mogą to robić, ale tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Z kolei łożyska walcowe dwurzędowe i wielorzędowe wyróżniają się wyjątkowo dużą nośnością i sztywnością, co sprawia, że znajdują zastosowanie w obrabiarkach, dużych maszynach transportowych oraz w innych miejscach, gdzie potrzebna jest solidność oraz precyzyjność działania.

Jak dobrać łożysko walcowe? Na co zwrócić uwagę?

Łożyska walcowe znajdują zastosowanie w łożyskowaniu elementów o dużych rozmiarach, które muszą przenosić znaczne obciążenia. Jeśli chodzi o przenoszenie obciążeń wzdłużnych, wykorzystuje się wtedy łożyska walcowe wzdłużne, zarówno jednorzędowe, jak i dwurzędowe. Ze względu na ich charakter rozłączny, niezwykle ważne jest właściwe smarowanie. Regularne dostarczanie smaru jest niezbędne, zwłaszcza dla tych łożysk, które zostały zamontowane w oprawie czy specjalnych komorach łożyskowych.

Choć łożyska walcowe są dość kosztowne, wybiera się je tam, gdzie kluczowa jest precyzja oraz zdolność do przenoszenia ogromnych obciążeń. Znajdują one zastosowanie we wrzecionach różnego rodzaju maszyn oraz maszynach do obróbki stali czy kamienia. Dbając o odpowiednie smarowanie, właściwą eksploatację, unikając skręceń wału i dbając o prawidłową współosiowość podczas montażu, można sprawić, że łożyska walcowe będą służyć przez wiele lat, sięgając nawet kilkudziesięciu lat użytkowania.

--- Artykuł sponsorowany ---