Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 lipca 2024 11:26
PRZECZYTAJ!
Reklama

W obronie Elektrowni Łaziska i nie tylko

W ostatni piątek czerwca w Warszawie pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska odbyła się manifestacja zorganizowana przez Komisje Krajowe Związku Zawodowego Kontra i Sierpień 80. Udział w niej wzięli także energetycy i górnicy z Elektrowni Łaziska oraz kopalni Bolesław Śmiały.
W obronie Elektrowni Łaziska i nie tylko

Związkowcy domagają się, aby została utrzymana produkcja prądu z bloków energetycznych w Łaziskach Górnych co najmniej do 2028 roku, a nawet dłużej, dopóki w Polsce nie powstaną nowe, stabilne jednostki wytwórcze. Słowo „stabilne” ma tutaj kluczowe znaczenie. Energetyka odnawialna, na której oparty jest Europejski Zielony Ład, nie jest tanim, pewnym ani zaawansowanym technologicznie źródłem prądu. Panele słoneczne i turbiny wiatrowe nie pracują w sposób ciągły. W pochmurne albo bezwietrzne dni nie ma z nich pożytku. Nie ma też - i zdaniem wielu naukowców raczej nigdy nie będzie - długookresowych magazynów, które wyprodukowaną wiosną i latem energię byłyby w stanie przechować do zimy, kiedy wydajność energetyki odnawialnej jest najmniejsza, a popyt na prąd największy. Nie oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z polityki klimatycznej, ale musimy to robić z głową. Niestety, Zielony Ład przestał być projektem społeczno-gospodarczym, a stał się polityczno-ideologicznym narzędziem w walce o władzę i pieniądze w Unii Europejskiej. 

Źródła odnawialne powinny być promowane i wdrażane, ale tylko jako element miksu energetycznego. Troska o klimat nie przykryje prawdy, że stabilne dostawy prądu mogą zapewnić tylko gaz, atom i węgiel. Jak to wygląda w Polsce? Dostawy gazu ziemnego są wciąż zbyt małe dla wielkoskalowej energetyki, elektrowni atomowych nie mamy, a węglowe mają ulec likwidacji. To nie jest dobry plan dla Polski, Śląska i powiatu mikołowskiego. Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama