Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 4 czerwca 2023 05:41
Reklama

WFOŚiGW

Z widokiem na „Ptasią Beczkę”
Z widokiem na „Ptasią Beczkę”

Choć wieżę widokową w Wiśle Małej można już odwiedzać od niespełna 4 miesięcy, to dopiero 25 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie obiektu połączone z konferencją, podsumowującą projekt Life.Vistula realizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach we współpracy z partnerami. Inwestycja i program zostały sfinansowane ze środków Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt projektu wyniósł ok. 5,5 mln euro. Budowa wieży widokowej pochłonęła ponad 750 tys. zł. Lokalizacja 15-metrowej wieży nie jest przypadkowa. To z niej najlepiej widać „Ptasią Beczkę”, czyli sztuczną wyspę dla ptaków wybudowaną na Jeziorze Goczałkowickim, także dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wieża służy przede wszystkim ornitologom do obserwacji ptaków oraz jako punkt do monitorowania zbiornika przez służby ratownicze. W 2022 roku na „Ptasiej Beczce” ornitolodzy naliczyli 310 gniazd mewy śmieszki, 76 gniazd rybitwy rzecznej oraz 16 gniazd mewy czarnogłowej i jest to największa kolonia tego gatunku w Polsce. Głównym celem projektu LIFE.VISTULA.PL jest zabezpieczenie siedlisk ptaków, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej, w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły. Najważniejsze zadania to zabezpieczenie brzegów wysp na stawach hodowlanych, żwirowniach i Zbiorniku Goczałkowickim, remont infrastruktury stawowej oraz uregulowanie ruchu turystycznego.

13.05.2023 07:54
Ruszyła IX edycji projektu  „Zielona Ławeczka”
Ruszyła IX edycji projektu „Zielona Ławeczka”

Chcesz zdobyć grant i odmienić wygląd swojego osiedla? Zbierz sąsiadów i wspólnie stwórzcie plan aranżacji miniogrodu! Do udziału w projekcie Fundacja BOŚ zaprasza mieszkańców otwartych osiedli w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców.

12.05.2023 07:28
Zielona Strefa w Ornontowicach
Zielona Strefa w Ornontowicach

Gmina Ornontowice otrzymała 179 804,29 zł dotacji na Zieloną Strefę Relaksu w ramach pierwszej edycji konkursu na utworzenie w przestrzeni publicznej terenów zieleni pn.: „ZIELONA PRZESTRZEŃ”.

11.05.2023 10:14
O zagrożonych gatunkach
O zagrożonych gatunkach

Dzień Ziemi, zainaugurował tegoroczny Śląski Kalendarz Ekologiczny w mikołowskim Śląskim Ogrodzie Botaniczny na Sośnej Górze. Pogoda dopisała i goście też.

10.05.2023 18:30
Wnioski płyną jak prąd
Wnioski płyną jak prąd

W Światowym Dniu Ziemi - 22 kwietnia, zgodnie z zapowiedziami rozpoczął się nabór wniosków do rządowego projektu, który wspiera inwestowanie w ekologiczne źródła energii. To już piąta edycja programu Mój Prąd. Bezzwrotna dotacja może sięgać nawet 58 tysięcy złotych. Nabór jest prowadzony w sposób ciągły. Dzięki temu program jest kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. Już po kilku dnia widać, że zainteresowanie jest spore. Wnioski o dotacje sięgają średnio 30 tys. zł.

09.05.2023 13:36
Ruszył nabór na nowe wozy dla OSP
Ruszył nabór na nowe wozy dla OSP

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłasza nabór wniosków na zakup sprzętu ratowniczego dla jednostek służb ratowniczych z terenu województwa śląskiego w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych”. Tym razem chodzi o pojazdy gaśniczo-ratownicze.

05.05.2023 11:43
Dzień Ziemi na początek!
Dzień Ziemi na początek!

W Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie ruszyły imprezy w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego.

05.04.2023 07:28
Śląsk antysmogowym liderem
Śląsk antysmogowym liderem

Ranking aktywności gmin w programie „Czyste Powietrze” za rok 2022 opublikowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy wskazuje, że w antysmogowej bitwie niekwestionowanymi liderami są miejscowości województwa śląskiego. W pierwszej setce najaktywniejszych gmin aż 25 pochodzi z naszego regionu. W tym gronie jest Orzesze na 40 pozycji z 309 wnioskami. Miejsca pozostałych gmin naszego powiatu: Ornontowice – 134 (66 wniosków), Łaziska Górne  – 279 (117), Wyry – 312 (89), Mikołów – 407 (273).

03.04.2023 12:48
Ruszy kolejna edycja programu „Mój Prąd 5.0”
Ruszy kolejna edycja programu „Mój Prąd 5.0”

W kwietniu 2023 r. zostanie uruchomiona kolejna edycja programu „Mój Prąd 5.0.”, ogłosiła Anna Moskwa kilka dni temu. Maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 58 tys. zł.

24.03.2023 08:47
Trzy dekady z Funduszem
Trzy dekady z Funduszem

To 30 lat modernizacji naszego regionu, który przez dziesięciolecia był postrzegany jako mocno zanieczyszczony, zindustrializowany, z trującym środowisko przemysłem ciężkim - kopalniami i hutami.

22.03.2023 11:18
Nowe wozy dla OSP
Nowe wozy dla OSP

57 nowych pojazdów ratowniczo-gaśniczych trafi w tym roku do Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa śląskiego. W naszym powiecie dotacje otrzymają: OSP Orzesze – Zgoń oraz OSP Łaziska Średnie. Obie otrzymają dotacje na zakup średniego wozu ratowniczo-gaśniczego.

16.03.2023 13:46
Nagrody dla najfajniejszych!
Nagrody dla najfajniejszych!

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął dziewiątą edycję konkursu „Zielona Pracownia_Projekt” skierowanego do szkół podstawowych (klasy 4-8) i średnich z województwa śląskiego.

08.03.2023 10:34
„50 kW na start” dla przedsiębiorców
„50 kW na start” dla przedsiębiorców

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłasza nabór wniosków na przedsięwzięcia polegające na zabudowie mikroinstalacji fotowoltaicznych, tj. instalacji o mocy do 50 kW z terenu województwa śląskiego w ramach Programu „50 kW na start” wspierającego przedsięwzięcia z zakresu odnawialnych źródeł energii dla przedsiębiorców.

22.02.2023 08:48
Kolejne programy finansowania służb ratowniczych
Kolejne programy finansowania służb ratowniczych

- Druhowie i druhny Ochotniczych Straży Pożarnych stoją na straży naszego bezpieczeństwa. Zapobiegają i likwidują skutki katastrof naturalnych, chronią lasy i łąki oraz dobytek mieszkańców wsi i małych miast. Dlatego polski rząd konsekwentnie wspiera strażaków OSP i wyposaża ich jednostki w niezbędny sprzęt - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej dot. ogólnopolskich programów finansowania służb ratowniczych. Spotkanie, z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego oraz generała Andrzeja Bartkowiaka, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, odbyło się 14 lutego 2023 r. w Otwocku-Jabłonnie.

20.02.2023 08:29
WYJĄTKOWE JUBILEUSZOWE ZIELONE CZEKI
WYJĄTKOWE JUBILEUSZOWE ZIELONE CZEKI

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń w konkursie „Zielone czeki”, nagród przyznawanych z okazji Dnia Ziemi. To jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów w regionie, związanych z ochroną środowiska, o wieloletniej tradycji. Tegoroczny konkurs będzie jednak wyjątkowy, bo przypada w roku jubileuszowym 30-lecia Funduszu. Dlatego wśród nagród pojawi się specjalna, jubileuszowa statuetka oraz czeki opiewające na 10 tys. zł w każdej z czterech kategorii. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do końca marca 2023 r.

17.02.2023 08:23
Fundusz wspiera strażaków
Fundusz wspiera strażaków
10.02.2023 09:30
Pieniądze na przydomowe oczyszczalnie
Pieniądze na przydomowe oczyszczalnie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłasza nabór wniosków na realizację zadań polegających na zakupie i montażu przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności nie więcej niż 7,5 m3/d w ramach PROGRAMU Przydomowa oczyszczalnia.

07.02.2023 09:16
Zielono-niebieska infrastruktura
Zielono-niebieska infrastruktura

Nawet  300 tys. zł dofinansowania można uzyskać w nowym programie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach- „Zielono-niebieska Infrastruktura”. Pierwszego lutego rozpocznie się przyjmowanie wniosków.

31.01.2023 13:21
Ekopracownia pod chmurką
Ekopracownia pod chmurką

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłasza konkurs „Ekopracownia pod chmurką”, który skierowany jest do organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego. Celem konkursu jest utworzenie na terenie należącym do szkół przestrzeni dedykowanej prowadzeniu zajęć dydaktycznych z zakresu przyrody, biologii, ekologii, geografii, geologii itp. w szkołach podstawowych oraz szkołach średnich.

26.01.2023 10:53
30 MLN ZŁ NA NOWE PROGRAMY WFOŚIGW W KATOWICACH
30 MLN ZŁ NA NOWE PROGRAMY WFOŚIGW W KATOWICACH

Siedem nowych Programów dofinansowania znajdzie się w ofercie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w 2023 roku. Na ich uruchomienie Fundusz przeznaczy ponad 30 mln zł. Nie zabraknie oczywiście też tych najbardziej sprawdzonych Programów jak Zielona Pracownia, ale również Programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizowanych przez katowicki Fundusz jak Czyste Powietrze czy Ciepłe Mieszkanie. W 2022 roku WFOŚiGW w Katowicach udzielił łącznie ponad 850 mln zł dofinansowania na działania związane z ochroną środowiska w województwie śląskim.

17.01.2023 08:27
„Czyste” lepsze
„Czyste” lepsze

3 stycznia ruszył nabór wniosków zgodnie z kolejnymi, korzystniejszymi zapisami w Programie „Czyste Powietrze”. O nowe zasady składania wniosków dofinansowanie i wprowadzane zmiany informacji udziela Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. A jest ich sporo. Wyższe progi dochodowe, niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie, urealnienie kosztów jednostkowych - to główne zmiany, które mają zachęcić Polaków do głębokiej termomodernizacji wraz z wymianą źródła ciepła. Kolejna odsłona Programu, wprowadzana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska ma spowodować, że Beneficjenci programu nie tylko uzyskają bezpieczeństwo cieplne dla swoich domowników, ale docelowo za ciepło będą płacić mniej.

10.01.2023 13:12
Reklama