Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 września 2023 10:42
PRZECZYTAJ!
Reklama

WFOŚiGW

Rekordowe zainteresowanie!
Rekordowe zainteresowanie!

Kolejna, trzecia edycja programu „Moja woda” cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem właścicieli domów jednorodzinnych niż dwie poprzednie także w województwie śląskim. Do tej pory, w ramach obecnego naboru do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wpłynęło ponad 3 tys. wniosków.

12.09.2023 12:55
Dzień Siedlisk Naturalnych
Dzień Siedlisk Naturalnych

17 września Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie zaprasza na przedostatnie wydarzenie w tym roku, w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego - Dzień Siedlisk Naturalnych.

11.09.2023 15:49
Świętowaliśmy Dzień Czystego Powietrza
Świętowaliśmy Dzień Czystego Powietrza

7 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza ustanowiony przez ONZ. To dobra okazja, by przyjrzeć się działaniom podejmowanym przez Polskę na rzecz walki o błękitne niebo.

08.09.2023 09:51
Wędrówki mikołowskimi dolinami
Wędrówki mikołowskimi dolinami

Mirosław Morawski, doktorant na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ w Katowicach zaprasza na wspólną wędrówkę dolinami rzek: Jamny i Jasienicy, podczas których będzie opowiadał o niezwykłej relacji między przyrodą a człowiekiem oraz o roli zieleni w mieście.

07.09.2023 13:10
Sprawdzaj i konsultuj wybór z ekspertami!
Sprawdzaj i konsultuj wybór z ekspertami!

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach apeluje do wnioskodawców i beneficjentów o rozwagę w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej do wykonania wymiany źródła ciepła z dofinansowaniem programu „Czyste Powietrze”.

04.08.2023 11:29
Musimy dbać o wodę. Ruszają dotacje na przydomowe systemy zbierania deszczówki
Musimy dbać o wodę. Ruszają dotacje na przydomowe systemy zbierania deszczówki

Ruszyła długo wyczekiwana przez Beneficjentów trzecia edycja Programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) - „Moja Woda”, który ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać nawet 6 tys. zł dotacji na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę. W poprzednich edycjach Programu tylko w województwie śląskim dotacje otrzymało ponad 6 tysięcy Beneficjentów.

03.08.2023 10:58
Tegoroczna edycja Śląskiego Kalendarza Ekologicznego na półmetku
Tegoroczna edycja Śląskiego Kalendarza Ekologicznego na półmetku

Za nami cztery wydarzenia z okazji Dni: Ziemi, Bioróżnorodności, Chwastów i Wiatru. W sierpniu organizatorzy zapowiedzieli wakacyjną przerwę.

11.07.2023 17:37
Rekordowa liczba wniosków
Rekordowa liczba wniosków

Wakacje to czas odpoczynku, ale w wielu polskich domach trwają remonty. Skuteczną metodą na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest docieplenie domu, montaż paneli fotowoltaicznych i wymiana pieca na bardziej efektywny. Takie możliwości oferuje program „Czyste Powietrze”.

10.07.2023 16:59
Dromadery patrolują nasze lasy!
Dromadery patrolują nasze lasy!

Na terenie Leśnej Bazy Lotniczej PGL RDLP w Katowicach - Lotnisko Opole-Polska Nowa Wieś podpisano umowy na dofinansowanie lotów patrolowo-gaśniczych na terenach leśnych. Cztery Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: w Katowicach, Opolu, we Wrocławiu i w Krakowie, przeznaczą na ten cel w tym roku 800 tys. zł. To już czwarta taka ponadregionalna współpraca czterech wojewódzkich Funduszy, które łącznie dofinansowały loty patrolowo-gaśnicze kwotą blisko 2,3 mln zł.

06.07.2023 14:55
Pierwsza edycja konkursu „Ekopracownia pod chmurką” rozstrzygnięta
Pierwsza edycja konkursu „Ekopracownia pod chmurką” rozstrzygnięta

Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w szkołach województwa śląskiego powstanie 70 przestrzeni do prowadzenia zajęć dydaktycznych.

11.06.2023 12:40
100 pracowni na jubileusz
100 pracowni na jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 10 im. J. Kukuczki w Mikołowie i jej ekopracownia „Z ekologią przez góry” oraz Zielona Pracownia w SP w Wyrach – „Wirtualna podróż w świat nauki, przyrody i ekologii”, a także „Energia przyjazna środowisku” z Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie znaleźli się wśród stu najlepszych placówek, które otrzymały dofinansowanie na utworzenie szkolnych pracowni (na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych), w szkołach województwa śląskiego.

11.06.2023 10:14
„Zielone Czeki” trafiły do najlepszych!
„Zielone Czeki” trafiły do najlepszych!

Tegorocznym laureatem „Zielonych Czeków” jest Śląski Ogród Botaniczny, który otrzymał nagrodę za Śląski Kalendarz Ekologiczny. Wśród nagrodzonych znaleźli się także: Gmina Opatów, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A oraz Bogusław Biernat i Zbigniew Binko. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, bowiem związana z jubileuszem 30-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i rekordowa pod względem złożonych zgłoszeń. Wpłynęło ich bowiem 45, we wszystkich kategoriach.

10.06.2023 13:37
Z widokiem na „Ptasią Beczkę”
Z widokiem na „Ptasią Beczkę”

Choć wieżę widokową w Wiśle Małej można już odwiedzać od niespełna 4 miesięcy, to dopiero 25 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie obiektu połączone z konferencją, podsumowującą projekt Life.Vistula realizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach we współpracy z partnerami. Inwestycja i program zostały sfinansowane ze środków Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt projektu wyniósł ok. 5,5 mln euro. Budowa wieży widokowej pochłonęła ponad 750 tys. zł. Lokalizacja 15-metrowej wieży nie jest przypadkowa. To z niej najlepiej widać „Ptasią Beczkę”, czyli sztuczną wyspę dla ptaków wybudowaną na Jeziorze Goczałkowickim, także dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wieża służy przede wszystkim ornitologom do obserwacji ptaków oraz jako punkt do monitorowania zbiornika przez służby ratownicze. W 2022 roku na „Ptasiej Beczce” ornitolodzy naliczyli 310 gniazd mewy śmieszki, 76 gniazd rybitwy rzecznej oraz 16 gniazd mewy czarnogłowej i jest to największa kolonia tego gatunku w Polsce. Głównym celem projektu LIFE.VISTULA.PL jest zabezpieczenie siedlisk ptaków, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej, w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły. Najważniejsze zadania to zabezpieczenie brzegów wysp na stawach hodowlanych, żwirowniach i Zbiorniku Goczałkowickim, remont infrastruktury stawowej oraz uregulowanie ruchu turystycznego.

13.05.2023 07:54
Ruszyła IX edycji projektu  „Zielona Ławeczka”
Ruszyła IX edycji projektu „Zielona Ławeczka”

Chcesz zdobyć grant i odmienić wygląd swojego osiedla? Zbierz sąsiadów i wspólnie stwórzcie plan aranżacji miniogrodu! Do udziału w projekcie Fundacja BOŚ zaprasza mieszkańców otwartych osiedli w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców.

12.05.2023 07:28
Zielona Strefa w Ornontowicach
Zielona Strefa w Ornontowicach

Gmina Ornontowice otrzymała 179 804,29 zł dotacji na Zieloną Strefę Relaksu w ramach pierwszej edycji konkursu na utworzenie w przestrzeni publicznej terenów zieleni pn.: „ZIELONA PRZESTRZEŃ”.

11.05.2023 10:14
O zagrożonych gatunkach
O zagrożonych gatunkach

Dzień Ziemi, zainaugurował tegoroczny Śląski Kalendarz Ekologiczny w mikołowskim Śląskim Ogrodzie Botaniczny na Sośnej Górze. Pogoda dopisała i goście też.

10.05.2023 18:30
Wnioski płyną jak prąd
Wnioski płyną jak prąd

W Światowym Dniu Ziemi - 22 kwietnia, zgodnie z zapowiedziami rozpoczął się nabór wniosków do rządowego projektu, który wspiera inwestowanie w ekologiczne źródła energii. To już piąta edycja programu Mój Prąd. Bezzwrotna dotacja może sięgać nawet 58 tysięcy złotych. Nabór jest prowadzony w sposób ciągły. Dzięki temu program jest kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. Już po kilku dnia widać, że zainteresowanie jest spore. Wnioski o dotacje sięgają średnio 30 tys. zł.

09.05.2023 13:36
Ruszył nabór na nowe wozy dla OSP
Ruszył nabór na nowe wozy dla OSP

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłasza nabór wniosków na zakup sprzętu ratowniczego dla jednostek służb ratowniczych z terenu województwa śląskiego w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych”. Tym razem chodzi o pojazdy gaśniczo-ratownicze.

05.05.2023 11:43
Dzień Ziemi na początek!
Dzień Ziemi na początek!

W Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie ruszyły imprezy w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego.

05.04.2023 07:28
Śląsk antysmogowym liderem
Śląsk antysmogowym liderem

Ranking aktywności gmin w programie „Czyste Powietrze” za rok 2022 opublikowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy wskazuje, że w antysmogowej bitwie niekwestionowanymi liderami są miejscowości województwa śląskiego. W pierwszej setce najaktywniejszych gmin aż 25 pochodzi z naszego regionu. W tym gronie jest Orzesze na 40 pozycji z 309 wnioskami. Miejsca pozostałych gmin naszego powiatu: Ornontowice – 134 (66 wniosków), Łaziska Górne  – 279 (117), Wyry – 312 (89), Mikołów – 407 (273).

03.04.2023 12:48
Ruszy kolejna edycja programu „Mój Prąd 5.0”
Ruszy kolejna edycja programu „Mój Prąd 5.0”

W kwietniu 2023 r. zostanie uruchomiona kolejna edycja programu „Mój Prąd 5.0.”, ogłosiła Anna Moskwa kilka dni temu. Maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 58 tys. zł.

24.03.2023 08:47
Reklama
Reklama