Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 lipca 2025 09:20
PRZECZYTAJ!
Reklama

Trwa 12. Śląski Kalendarz Ekologiczny

Po raz 12. w Śląskim Ogrodzie Botanicznym na Sośnej Górze w Mikołowie Dniem Ptaków został zainaugurowany Śląski Kalendarz Ekologicznego. Wydarzenia odbywają się dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Trwa 12. Śląski Kalendarz Ekologiczny

Było o ptakach, a teraz Dzień Niezapominajki

Zgodnie z zapowiedziami Dzień Ptaków wystartował w samo południe. Dla najmłodszych przygotowano grę terenową – „Podniebni wędrowcy”, a na stanowisku Zespołu Parków Krajobrazowych mogliśmy się dowiedzieć jak dbać o ptaki mieszkające w dziuplach. Na warsztatach „Przyroda bez granic- zaproś dudka do ogródka”, przyrodnik Przemysław Bartos wprowadzał zainteresowanych w fascynujący świat naszych podniebnych przyjaciół. 

- To była wspaniała inauguracja przyrodniczego sezonu – napisał na fb przyrodnik. - Przez cały dzień pojawiło się około 200 osób – dzieci, rodziny, młodzież i dorośli z ciekawością chłonęli ptasi świat. Czego dotyczyły nasze rozmowy i warsztaty? Poznawaliśmy różnorodne gatunki ptaków – ich cechy, głosy i zwyczaje. Rozpoznawaliśmy ptasie jaja – dzieci były zachwycone ich kolorami i rozmiarami. Zgłębialiśmy cykle rozwojowe zwierząt! Dzieci zadawały fantastyczne pytania, a dorośli dzielili się swoimi obserwacjami z ogrodów i balkonów. To pokazuje, jak wielką wartość ma edukacja oparta na doświadczeniu i bezpośrednim kontakcie z naturą – napisał na fb Przemysław Bartos

To był dzień pełen pozytywnych wrażeń, słuchania ptasich opowieści i budowania szacunku do życia w każdej formie. Takie spotkania kształtują świadomość i pokazują, że przyroda jest tuż obok – i warto ją poznać bliżej. 

Przez cały dzień towarzyszyły uczestnikom ptasie opowieści, obserwacje i rozmowy, dzięki którym goście mogli lepiej poznać skrzydlatych mieszkańców regionu i ich środowisko. Spotkania z ekspertami i ornitologiczne spacery sprawiły, że uczestnicy spojrzeli na ptaki z zupełnie nowej perspektywy.

Co było pierwsze: jajko czy kura?

Uczestnicy spotkania z Andrzejem Kruszewiczem wybitnym ornitologiem, już wiedzą, jak zapewniają organizatorzy. Podczas wykładu tego podróżnika i autora książek nie zabrakło barwnych opowieści, eksperymentów i ornitologicznych smaczków, które niejednego słuchacza wprawiły w zdziwienie i wywołały sporo śmiechu. Słuchacze poznali prawie wszystkie, jak zapowiadał wykładowca tajemnice ptaków.

Na zakończenie wydarzenia dr Leszek Trząski zaprosił uczestników na spacer edukacyjny po ogrodzie pod hasłem: „W jaki sposób ptaki kształtują przestrzeń Śląskiego Ogrodu Botanicznego”.

Kolejne wydarzenie na Sośnej Górze, to Dzień Niezapominajki, który odbędzie się w niedzielę, 25 maja i zgodnie z tradycją wystartuje koło 12. Organizatorzy zapraszają do udziału w grze terenowej, warsztatach, prelekcjach, wykładach oraz spotkaniach z przyrodnikami. 

Śląski Kalendarz Ekologiczny jest realizowany w ramach Kampanii na rzecz różnorodności biologicznej „Bioróżnorodność kluczem do natury” dofinansowanej ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz w ramach Projektu edukacyjnego w zakresie zachowania bioróżnorodności – Śląski Kalendarz Ekologiczny realizowany z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. 

Foto: Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie

 

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama